Opis produktu:
Z dniem 1 stycznia 2018 r. do krajowego systemu prawnego został wprowadzony Rejestr Należności Publicznoprawnych. Przepisy w zakresie Rejestru w odniesieniu do wierzyciela będącego jednostką samorządu terytorialnego stosuje się od 1 czerwca 2018 r., a w stosunku do wierzyciela, którym jest urząd skarbowy - od 1 stycznia 2018 r. Utworzenie Rejestru ma wpłynąć m.in. na zmniejszenie liczby przypadków nieterminowej zapłaty należności publicznoprawnych. Oznacza to wiele nowych obowiązków dla tych jednostek.
Rejestr ten jest prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Służy temu, aby każdy zainteresowany mógł skontrolować, czy kontrahent ma zaległości z tytułu zobowiązań podatkowych, ceł czy grzywien. Są w nim gromadzone i ujawniane informacje o należnościach pieniężnych podlegających egzekucji administracyjnej w myśl ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W Rejestrze Należności Publicznoprawnych ujawniane są dane dotyczące podmiotów, które zalegają z tytułu należności publicznoprawnych względem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Dotyczy to:
- osób fizycznych,
- osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
- osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi,
- nierezydentów w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.
W publikacji przystępnie omówiono zasady funkcjonowania Rejestru Należności Publicznoprawnych, w tym:
- przesłanki ujawnienia danych dłużnika;
- procedurę uzyskania dostępu do sytemu przez jednostki samorządu terytorialnego;
- instruktaż krok po kroku ujawniania danych dłużników oraz przesłanki zmian lub wykreślenia danych;
- warunki udostępniania danych innym podmiotom,
- sankcje karne za naruszenie przepisów.
Autorzy wyjaśniają, w jakich terminach należy dokonać poszczególnych czynności i jakie są skutki wniesienia sprzeciwu przez dłużnika. Atutem książki są praktyczne przykłady oraz wzory dokumentów.
Publikacja jest przeznaczona dla jednostek samorządu terytorialnego, naczelników urzędów skarbowych, wierzycieli, sądowych lub administracyjnych organów egzekucyjnych, biur informacji gospodarczej, a także dla studentów prawa, ekonomii, finansów, bankowości. Będzie pomocna dla osób, które zajmują się wprowadzaniem danych do Rejestru, oraz osób i instytucji, których dane w Rejestrze mogą zostać ujawnione, czy też osób i podmiotów, które z Rejestru będą chciały korzystać.
Hanna Kmieciak - praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a szczególnie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, wieloletnia redaktor naczelna Prawa Finansów Publicznych i pracownik w jednostkach samorządu terytorialnego. Jest konsultantką Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, a także konsultantką i wykładowcą regionalnych izb obrachunkowych oraz właścicielką Kancelarii JST - konsultacje szkolenia doradztwo dla jednostek samorządu terytorialnego. Jest też autorką książek: Podatki dla gmin i nie tylko, Windykacja podatków. Komentarz praktyczny, Zaświadczenia, Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej, Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji - praktyka, a także współautorką książek Jednostki pomocy społecznej, Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego i Podatki lokalne 2016 oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych Gazety Prawnej, Finansów Komunalnych, Przeglądu podatków lokalnych i finansów samorządowych, Prawa Finansów Publicznych, biuletynów RIO oraz wydawnictw INFOR i innych.
Zbigniew Król - dziennikarz prasy lokalnej i regionalnej, specjalizuje się w tematyce dotyczącej jednostek samorządu terytorialnego.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024