Opis produktu:
Głównym celem niniejszego opracowania jest wyjaśnienie relacji zachodzących pomiędzy stylem kierowania, orientacją przedsiębiorczą a sukcesem przedsiębiorstw społecznych oraz określenie pożądanego zestawu cech i kompetencji osób nimi zarządzających.
Realizacja postawionego celu badawczego została poprzedzona krytyczną analizą koncepcji odnoszących się do zakreślonego obszaru tematycznego, zawartych zarówno w polskiej, jak i zagranicznej literaturze przedmiotu. Podstawowe etapy badań obejmowały studia literatury przedmiotu, opracowanie modelu teoretycznego i narzędzi badawczych, przeprowadzenie badań empirycznych, analizę i interpretację otrzymanych wyników oraz późniejsze wnioskowanie w zakresie oceny związków pomiędzy stylem kierowania, orientacją przedsiębiorczą i sukcesem przedsiębiorstwa społecznego. Empiryczna część opracowania jest rezultatem zastosowania mieszanych metod badawczych (tzw. triangulacji metodologicznej) z wykorzystaniem kwestionariuszy ankiety i kwestionariusza wywiadu oraz wybranych metod statystycznych.
Na finalny kształt pracy oraz na zakres i głębokość prowadzonych badań wpłynęły także informacje uzyskane przez autorkę pracy, która współpracuje z organizacjami działającymi w trzecim sektorze, gdzie od wielu lat pracuje jako doradca i trener, świadcząc usługi z zakresu zarządzania i funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej oraz promocji przedsiębiorstw społecznych. Można zatem powiedzieć, że weryfikacja tez miała zarówno teoretyczny, jak i praktyczny charakter.
Podsumowując, należy podkreślić, iż obecnie rośnie zainteresowanie problematyką przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości społecznej. Państwa poszukują rozwiązań nakierowanych na inkluzję na rynku pracy osób wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym. Coraz częściej zwraca się uwagę na konieczność modernizacji sposobów osiągania celów stawianych w obszarze polityki społecznej poprzez wzmacnianie jej aktywnych instrumentów w konsekwencji promowania rozwiązań stosowanych w ramach koncepcji ekonomii społecznej. W niniejszej pracy - niejako w odpowiedzi na zarysowane problemy - podjęto próbę zidentyfikowania czynników, które w istotny sposób mogą się przyczyniać do powstawania i funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych, utrzymania się przez nie na rynku oraz wzmocnienia ich orientacji przedsiębiorczej.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024