SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Sendlerowa - Audiobook mp3

W ukryciu

  • mp3

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

audiobook mp3 do pobrania

Lektor
Wydawnictwo Aleksandria
Data wydania 2017
Zabezpieczenie Znak wodny
Produkt cyfrowy

Opis produktu:

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu. Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda. Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los - ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali. To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.
- Wyjątkowa, mądra, ważna książka - napisana z ogromnym szacunkiem dla prawdy historycznej i z wielką wyrozumiałością dla ludzi.
Barbara Engelking
- Anna Bikont opowiedziała kilkanaście skrupulatnie udokumentowanych historii osób, głównie kobiet, dla których od lata 1942 roku do końca okupacji nie było sprawy ważniejszej niż to, aby przed nieuchronną śmiercią ocalić choćby garstkę - kilkaset? kilka tysięcy? - dzieci z warszawskiego getta. W tym gronie Sprawiedliwych, co dzień narażających życie swoje i swoich bliskich, energią i talentem organizacyjnym wyróżniła się Irena Sendlerowa, i to z jej imieniem zrosła się nasza wiara w człowieka, w ludzką prawość i zdolność do poświęcenia.
Wszelako w tych opowieściach jest jeszcze drugi plan, zwykle bezimienny, ale nie mniej przez to wiarygodny. To relacje o ludziach, którzy robili wszystko, aby zniszczyć to dzieło poświęcenia i aby dzieci, ich polskich opiekunów i ich kryjówki zdradzić gestapowcom czy niemieckim żandarmom, wydać na śmierć za pieniądze, ze strachu albo z czystej, bezinteresownej nienawiści, a nawet dla zabawy. Oni to zasiali w nas i utrwalili pogardę dla człowieka, przekonanie o ludzkiej zdolności do czynów okrutnych i podłych.
Jerzy Jedlicki
S
Szczegóły
Dział: Ebooki pdf, epub, mobi, mp3
Kategoria: biografie, wspomnienia,  biografie
Wydawnictwo: Aleksandria
Rok publikacji: 2017
Język: polski
Zabezpieczenia i kompatybilność produktu (szczegóły w dziale POMOC): *Produkt jest zabezpieczony przed nielegalnym kopiowaniem (Znak wodny)
Lektor: Marta Wągrocka

Anna Bikont - przeczytaj też

eBookowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - eBook mp3 - Sendlerowa - Audiobook mp3, W ukryciu

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

ilo99

ilość recenzji:2503

30-06-2021 10:47

Wersja audio. Irytowała mnie ogromnie. Dlaczego? Otóż wszystkie damskie formy nazwisk (np. Sendlerowa, Gołębiowa) lektorka czytała akcentując po czesku. Do tego mnóstwo przypisów, które zaburzają i tak nierówną narrację. W książce o Irenie Sendler jej biografia zajmuje może jedną trzecią, a może jedynie jedną czwartą miejsca. Pozostała część to historie dzieci żydowskich uratowanych z zagłady, to wypowiedzi ludzi tworzących Żegotę, Polaków ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej, lecz również opowieści o tym, jak ciężko było przeżyć w tamtych czasach, jak Polacy zarabiali na Żydach, jak wyłudzali od nich pieniądze. Autorka podkreśla, że docenia działania pań z opieki społecznej, lecz jednocześnie zarzuca Irenie Sendlerowej, że zawyżyła liczbę uratowanych przez siebie dzieci. Brak jest dokumentacji, list, o których mówiła bohaterka biografii. Pani Bikont uważa, że Sendlerowa w pewnym momencie stała się ikoną, symbolem walki Polaków z okupantem, a nie żywą osobą. Sądzi, że poprawiono jej historię, a pani Sendlerowa, choć o tym wiedziała, to nie protestowała zbytnio. Cóż, może tak. Ja się jednak przychylę do zdania pana Bartoszewskiego ? każdy potrzebuje jakichś świętych, nie tylko kościół katolicki tworzy hagiografie. Jeśli czytać, to wersję papierową.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?