Opis produktu:
Ani się spostrzegliśmy i znów mamy koniec roku - rozpoczyna swe wstępniak do styczniowego wydania redaktor naczelna Joanna Olekszyk. Ponieważ koniec zwiastuje też początek, po zasłużonych nagrodach i podziękowaniach można przystąpić do kolejnego etapu. Snucia marzeń. W naszej, SENSu, ocenie, marzenia są tak istotne, że poświęciliśmy im cały styczniowy Temat Numeru - kontynuuje. Jedna z ekspertek, którą poprosiliśmy o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: po co nam marzenia? - dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, odpowiada, że choćby po to, by rozwijać nasze moce twórcze. Marzyć należy i polecam to nie tylko dzieciom - apeluje psycholożka. Do Tematu Numeru wprowadza dr Michał Czakon, wyjaśniając, czym właściwie są marzenia i jaką rolę pełnią w naszym życiu - jak się okazuje, niekoniecznie musimy je realizować wprost, czasami są bowiem tylko opakowaniem dla głębszych pragnień. Gdzie jeszcze jest miejsce na realizowaniem marzeń: w pracy, w seksie? I czy można traktować jej jako cel, do którego dochodzi się według planu? - O tym w kolejnych tekstach.
A o czym marzy Olga Bołądź? Nasza okładkowa bohaterka zdradza to w rozmowie z Joanną Olekszyk. Przyznaje zarazem, że czuje się dziś na swoim miejscu i potrafi docenić wszystko, co ma. Choć oczywiście zewnętrzne warunki są trudne, zdaję sobie z tego sprawę - dodaje. W bycie aktorem wpisana jest wrażliwość. I ma to swoją cenę. Mówi się, że żeby być dobrym aktorem, trzeba mieć serce motyla i skórę słonia. Ale skóra słonia robi ci się właśnie wtedy, kiedy ciągle dostajesz po dupie - puentuje Olga Bołądź, wprowadzając nas w ten sposób do Tematu Specjalnego styczniowego SENSu, który nosi tytuł: Zaufaj zmysłom.
To one zakorzeniają nas w życiu i pozwalają czerpać z niego garściami - przekonuje redaktor naczelna Joanna Olekszyk. Są bramą do świata zewnętrznego i wewnętrznego - pisze psychoterapeutka Ewa Klepacka-Gryz w artykule otwierającycm blok tekstów poświeconych działaniu zmysłów. W dalszej jego części rozmawiamy z:
seksuolożką i koordynatorką scen intymnych Martą Łachacz - o pięciu poziomach dotyku;
terapeutką Aleksandrą Charęzińską - o deprywacji sensorycznej;
prognostykiem innowacji cyfrowych Marcinem Maciejewskim - o wpływie nowych technologii na naszą perspecję.
Na przełomie roku wiele osób skłania się ku podsumowaniom, planom czy refleksjom, co zmienić by żyć lepiej. Jak do tego podejść, by się nie dołować ani nie wkręcać w tzw. postanowienia noworoczne, które mają bardzo krótki żywot? Psycholożka Katarzyna Miller podpowiada: Zamiast punktować błędy, więcej sobie wybaczajmy. Zamiast skupiać się na tym, że coś nam nie wyszło, zauważmy, że świetnie sobie z tą porażką poradziliśmy. Do odpuszczenia zachęca nauczycielka jogi i medytacji Kasia Bem, podkreślając zarazem, że odpuszczenie ma prowadzić nie do bierności, a do jasnego widzenia tego, co jest. I decyzji: co zostawiamy, a co transformujemy, bo nam przeszkadza i utrudnia relacje z innymi. Z kolei autor książki Polubić poniedziałki Michał Niewęgłowski podkreśla, że rozwój to przede wszystkim kwestia postawy, a dokładniej siedmiu wynikających z siebie postaw, które pozwalają nam ruszyć do przodu.
Ponadto w numerze, m.in.:
Zdrowie psychiczne - Agata Szulc wyjaśnia, na czym polega schizofrenia;
Wychowanie z SENSem - do sali sportowej zaprasza trener taekwondo Jacek Łuniewski;
Rozwój przez sztukę - wywiad z Kirsten Dunst, którą możemy teraz zobaczyć w filmie Psie pazury;
Filmoterapia z SENSem - o terapeutycznej roli kina Pedra Almodóvara i jego nowym filmie Matki równoległe rozmawiają filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland;
Prognoza na nowy rok - jakie numerologiczne przesłanie niesie 2022 rok?
Nacje mają swoje racje - gaelic, czyli irlandzki sposób na pozytywne nastawienie... także do zmian;
Informator o warsztatach rozwoju oraz filmy, seriali, książki i wydarzenia, którym warto poświęcić uwagę.
Ufajmy, bądźmy wdzięczni i rozmarzeni! A będzie dobrze - kończy swój wstępniak Joanna Olekszyk. A SENS będzie Was zawsze, Drodzy Czytelnicy, na tej drodze do dobrostanu wspierał.
Redakcja magazynu SENS
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024