Opis produktu:
Temat Numeru nosi tytuł Do ciekawych świat należy, a drugi blok tematyczny - Poczuj się dobrze w swoim ciele. Ilustrację na okładkę wykonała Adriana Dziewulska.
Ciekawość - rozumiana jako zaciekawienie - to pierwszy stopień do rozwoju, motywacja do nauki, poznawania świata i nowych ludzi oraz narzędzie pomagające osiągnąć satysfakcję życiową. Co w Temacie Numeru mówią o niej nasi eksperci?
Mikołaj Marcela, wykładowca akademicki i autor popularnych książek edukacyjnych wskazuje, że ciekawość budzi entuzjazm i pomaga uczyć się efektywniej. System szkolny nie sprzyja rozwijaniu naturalnego zaciekawienia, więc tym bardziej warto wspierać naturalne zainteresowania dzieci, zamiast zamykać je w schematach testów.
Psycholog dr Mike Rucker w książce Supernawyk zachęca, by przezĚywacĚ zĚycie w sposób przemysĚlany, zaczynając od tego, by w zabawie - czyli przyjemnym spędzaniu czasu - dostrzec potencjał odkrywania nowych rzeczy, chroniący przed znużeniem.
Dyplomata Tomasz Orłowski podpowiada, jak podróżować, by doświadczyć piękna świata w zwykłych rzeczach, także tych dostępnych za darmo, które łatwo pominąć w pospiesznym zwiedzaniu.
Psycholog Paweł Jankowski przybliża korzyści z posiadania hobby i dzielenia się nim z innymi.
W naszym drugim bloku tematycznym zachęcamy do tego, by poczuć się dobrze w swoim ciele. Piszemy o celebrowaniu kobiecosĚci niezalezĚnie od wagi i wieku, o dojrzałej seksualnosĚci, która przynosi ogrom nowych doznań, i o tym, dlaczego organizm zaczyna chorować, gdy wypieramy emocje
Jako dziewczyna z otyłosĚcią olbrzymią czasami czułam się nie do konĚca kobieca - przyznaje psycholozĚka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz, dzieląc się doświadczeniem zaprzyjaźniania się z własnym ciałem.
Transformacja hormonalna podczas menopauzy sprawia, zĚe siły, które jej ciało zuzĚywało wcześniej, zĚeby począcĚ dziecko, kobieta mozĚe wykorzystacĚ teraz na to, na co tylko chce - wyjaśnia terapeutka medycyny chińskiej Katarzyna Marcelewicz-Mitoraj.
Wszyscy do pewnego stopnia cosĚ negujemy i oszukujemy samych siebie, na ogół w sposób nie do konĚca sĚwiadomy. O zdrowiu czy chorobie decyduje jedynie kwestia skali tych zjawisk - zauwazĚa lekarz Gabor Maté, przeświadczony, zĚe mechanizm wyparcia jest istotnym czynnikiem chorobotwórczym.
SeksualnosĚcĚ to nie tylko łózĚkowe pozycje, ale przede wszystkim relacja z ciałem i umiejętnosĚcĚ budowania związku - przekonują edukatorki seksualne Klaudia Latosik i Olga ZĚukowicz, i podpowiadają, jak kochacĚ się, nie bacząc na PESEL.
Na lipcowy blok tekstów Wolni od stresu składają się teksty poświęcone:
technice Alexandra służącej redukowaniu napięć w ciele;
japońskiemu rytuałowi zapachów Kodo, którego relaksacyjne elementy możemy odnaleźć w domowej ceremonii;
dobrym praktykom w zakresie profilaktyki przewlekłego zmęczenia.
Jak zawsze w SENSie dużo miejsc poświęcamy relacjom i pracy rozwojowej nad sobą, są to m.in. testy na temat:
uzależnienia od adrenaliny, które może stać się trampoliną do kolejnych uzależnień;
nowego etapu w związku, który rozpoczyna się wraz z wyprowadzką dorosłych dzieci z domu rodzinnego;
lęku przed bliskością, jaki nurtuje wielu nastolatków i młodych dorosłych;
wysokiej wrażliwości u mężczyzn.
zmian w mózgu przyszłego ojca.
W numerze także nasze stałe rubryki, m.in.:
Uwaga: depresja. Nie ma jednego wzorca depresji. KazĚdy człowiek przezĚywa ją inaczej - podkreśla certyfikowana psychoterapeutka Milena KarlinĚska-Nehrebecka
Zdrowie psychiczne. Jak poradzić sobie z atakiem paniki?
O roli kina jako katalizatora emocji mówi Vicky Krieps, którą znamy m.in. z dramatu historycznego W gorsecie
Bliżej natury. Czego nie wiemy o ptakach drapieżnych?
Psychonewsy, czyli ciekawostki psychologiczne
Polecenia książek, filmów i wydarzeń rozwojowych.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024