Opis produktu:
Świadomość aktualnej sytuacji budowana w oparciu o adekwatną percepcję współczesnych zdarzeń oraz rozpoznanych dążeń kształtujących ją podmiotów, a także wnikliwą analizę zjawisk i procesów wpływających na stan i poziom bezpieczeństwa państwa daje podstawę skoordynowanym działaniom na rzecz utrzymania i wzmocnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Systemowy, komplementarny wymiar aktywności władzy publicznej opartej na wspólnej trosce o pokojowy i harmonijny rozwój Polski jest niezbywalną powinnością wszystkich Polaków. Konstatacje te stanowią uzasadnienie i inspirację dla przeprowadzenia naukowej debaty, której ramy nakreśliła zatwierdzona 5 listopada 2014 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Opracowanie przez Radę Ministrów i przedłożenie Strategii do zatwierdzenia było poprzedzone Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego zainicjowanym przez Prezydenta RP. Wyniki Przeglądu odnoszące się w analityczny sposób do stanu systemu bezpieczeństwa państwa zostały wykorzystane w przygotowaniu nowej Strategii. W Przeglądzie uczestniczyli uznani eksperci ze środowisk naukowych oraz fachowcy z zakresu bezpieczeństwa stosowanego. Strategia z 2014 roku zastąpiła Strategię obowiązującą od 2007 roku.
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje interesy narodowe i cele strategiczne w obszarze bezpieczeństwa wynikające z wartości i zasad ich funkcjonowania określonych w Konstytucji RP. Prezentuje powinności państwa na tle zidentyfikowanych i prognozowanych szans oraz zagrożeń bezpieczeństwa występujących w środowisku wewnętrznym i otoczeniu międzynarodowym Polski. Charakteryzuje elementy potencjału oraz organizację systemu bezpieczeństwa narodowego zwracając uwagę na potrzebę integracji pozostających w dyspozycji państwa zasobów natury obronnej, ochronnej, społecznej i gospodarczej. Odpowiedzialnością za realizację postanowień Strategii w głównej mierze obciążono administrację publiczną naszego kraju.
Niniejsza książka stanowi próbę interpretacji wybranych tez i kierunków realizacyjnych dla jednostki, środowiska, państwa objętych unormowaniami obowiązującej Strategii. Na strukturę prezentowanej monografii wpłynęła treść poszczególnych artykułów, które objaśniają zawartą w nich problematykę w formie analitycznej oceny racjonalności, sprawności i skuteczności działania odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podmiotów. Odnoszą się one również do obiektywnych uwarunkowań towarzyszących podejmowanym trudom zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania i zrównoważonego rozwoju państwa. Materia i wieloaspektowość wywodów nakazała usystematyzować publikacje autorów w oparciu o cztery rozdziały książki.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024