Opis produktu:
Informatyka gospodarcza jest to wyodrębniona z informatyki dziedzina badań naukowych, kształcenia akademickiego oraz praktyki gospodarczej, poświęcona metodyce oraz zastosowaniu w ekonomii środków i narzędzi techniki komputerowej. Zajmuje się wykorzystaniem technologii informacyjnych w organizacjach, w tym przede wszystkim budową i wdrażaniem systemów informatycznych oraz ich wpływem na funkcjonowanie organizacji.
W centrum zainteresowania są więc dwa przenikające się obszary: z jednej strony, sfera budowy (czyli opracowywania) nowych systemów informatycznych w organizacjach (zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w jednostkach administracji publicznej), obejmująca ich analizę, projektowanie, implementację, testowanie, wdrażanie i eksploatację, a z drugiej - sfera zarządzania, czyli ogół działań, które pozwalają organizacji na osiąganie swoich celów dzięki skutecznemu wykorzystaniu technologii informacyjnych.
Przekazywana w Państwa ręce monografia powstała dzięki synergii prac badaczy z: Instytutu Informatyki i Gospodarki Cyfrowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Katedry Zarządzania Międzynarodowego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Katedry Marketingu Akademii Leona Koźmińskiego, Instytutu Matematyki i Informatyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie. Autorzy reprezentują różne specjalności związane z kwestiami technicznymi, organizacyjnymi, zarządczymi, prawnymi, socjologicznymi oraz etycznymi odnoszącymi się do nowych technologii, ich wykorzystywania i konsekwencji tego działania.
Książka składa się z 11 rozdziałów, z których 10 ujęto w 3 działach, odnoszących się do zagadnień analizowanych w ramach informatyki gospodarczej. W rozdziale 1, o charakterze w głównej mierze ekonomicznym, opisano gospodarkę cyfrową i nowe procesy ekonomiczno-społeczno-cywilizacyjne, które ona uruchamia.
W dziale pierwszym książki, zatytułowanym Budowa i modelowanie systemów informacyjnych, omówiono: kwestię jakości oprogramowania, zagadnienie modelowania procesów biznesowych, weryfikację własności systemu kryptowalutowego oraz nowoczesne architektury danych. W dziale drugim, zatytułowanym Rynki elektroniczne, przedstawiono: zmiany struktury rynku turystycznego w warunkach gospodarki cyfrowej, problem wykorzystania smartfonów i asystentów głosowych w marketingu bezpośrednim oraz analizę zjawiska wykorzystywania i wykrywania botów w komunikacji marketingowej na rynku hotelarskim. W dziale trzecim, zatytułowanym Sztuczna inteligencja, zaprezentowano: rozumienie sztucznej inteligencji i jej rozwój w świetle wytycznych strategii Unii Europejskiej, organizację prac badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na opracowanie systemu wspomagającego diagnostykę przemysłową oraz inteligentne rozwiązania komunikacyjne w obszarze Industrial Internet of Things stosowane na potrzeby diagnostyki.
Celem autorów niniejszej monografii jest przygotowanie Czytelników na zmiany zachodzące w gospodarce cyfrowej i ich wpływ na rozwiązania techniczne szczególnie trudne do realizacji w tak dynamicznym środowisku przy niestabilnych i efemerycznych warunkach działania.
Andrzej Kobyliński
Piotr Filipkowski
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024