Opis produktu:
W spektrum Wyspiańskiego
Witraż w poezji Młodej Polski
Rzadko spotyka się tak konsekwentnie zaprojektowane i perfekcyjnie zrealizowane dzieło naukowe jak książka Rozalii Wojkiewicz - mamy tu do czynienia z połączeniem wielkiego nakładu pracy i nieprzeciętnych uzdolnień, co musi zawsze dawać doskonałe rezultaty. Rozległa, starannie przygotowana i niezmiernie interesująca rozprawa wprowadza czytelnika w zagadnienie, które stanowi z pewnością jeden z kluczy do pełnego poznania poezji Młodej Polski i zinterpretowania jej imaginarium. Kompozycja całości jest dopracowana w każdym szczególe. Tytułowane rozdziały i podrozdziały prowadzą czytelnika od jednego punktu węzłowego do drugiego. Każdy z wykorzystanych przy tej okazji cytatów ma swoje znaczenie dla interpretacji, czego przykładem może być już pierwszy z tytułów - cytat zaczerpnięty z przetłumaczonego przez Miriama wiersza Goethego, poezje są jak świątyń barwne szyby, wprowadzający od razu w autotematyczne wątki liryki witrażowej.
prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel
(Uniwersytet Jagielloński)
Wręcz zaskakujący wydaje się fakt, że nikt dotąd nie podjął się gruntownego opisania tak istotnej i atrakcyjnej materii, wiążącej zagadnienia z zakresu literatury (poezji) i historii sztuki, tym samym trudno oprzeć się wrażeniu, ze badania młodopolskiej wyobraźni poetyckiej pozbawione były ważnego - by nie powiedzieć - podstawowego ogniwa. [...] Autorka pokazuje bogactwo, rozmaitość, ale i powtarzalność witrażowych światów figuralnych obecnych w młodopolskiej poezji. Dysertację młodej badaczki nazwałabym mową obronną, oskarżanej o schematyzm i przesadę, poezji przełomu wieków XIX i XX.
dr hab. prof. UO Sabina Brzozowska
(Uniwersytet Opolski)
Rozalia Wojkiewicz - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rozprawę doktorską W spektrum Wyspiańskiego. Witraż w poezji Młodej Polski - między obrazową aluzją a syntezą dążeń estetycznych epoki obroniła z wyróżnieniem w 2019 roku. Praca uzyskała finansowanie Narodowego Centrum Nauki (grant Preludium), drugą nagrodę za rozprawę doktorską z dziedziny humanistyki w konkursie im. prof. Aliny Inki Brodzkiej-Wald (2020), drugą nagrodę w konkursie na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze, organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury (2020) oraz nominację Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu do nagrody Prezesa Rady Ministrów (2020). Laureatka stypendium im. Anny Stadnickiej i nagrody Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2021). Pełni funkcję sekretarza redakcji Wieku XIX.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024