Opis produktu:
Dobry kryminał, a zarazem psychologiczny thriller. Jedna z najlepszych powieści popularnej autorki. Lata 60. XX wieku.
Kapitan Szczęsny na tropie szajki okradających mieszkania zamożnych osób. Jej łupem padają pieniądze, biżuteria, kosztowne przedmioty. Zastanawiające jest jednak to, że brak jest śladów tych włamań.
MARZENA PUSTUŁKA (KlubMOrd.com):
Doprawdy, ta książka jest chyba jedną z najlepszych w dorobku Anny Kłodzińskiej, czyta się świetnie, dosłownie na jednym oddechu.
Nie jest to zwykły kryminał, ale wręcz dramat psychologiczny ze zbrodnią w tle. Mniejsza o wątek kryminalny, okradanie mieszkań to w końcu najbanalniejsza rzecz na świecie, nawet zakładając, że robi się to w super zorganizowany sposób. Ale jak wspaniale ukazane są tutaj przeżycia i rozterki wewnętrzne głównych bohaterów, ich strach przed wszystkowiedzącym szefem! Z jednej strony podejrzewają , że ich w bezczelny sposób kantuje, potem uzyskają nawet pewność , że tak jest, ale jednak strach przed jego bezwzględnością i brutalną siłą paraliżuje wszelkie działania. Owszem, szef potrafi być brutalny i bezwzględny, nigdy nie przebacza, ale przecież to oni sami pozwalają mu na to, gdyż on wyczuwa świetnie ich nastroje, niepewność i wahanie, i potrafi to wykorzystać.
Autorce akurat w tej książce uniknąć nudnawych, przydługich przesłuchań, działania operacyjne milicji skrócone są do niezbędnego minimum, a na pierwszy plan wysuwa się psychologia zbrodni - sprawców, ofiar i ich charyzmatycznego szefa. Właśnie charyzma to jego główna cecha, cecha osobowości, która sprawia , że inni robią to, czego od nich wymagamy bez żadnego sprzeciwu i bez zastanowienia, że na samą myśl o odmowie wpadają w popłoch i ze strachu drżą im kolana.
BARTOSZ BRZÓZKA (KlubMOrd.com):
Przez Warszawę przetacza się fala zuchwałych kradzieży w mieszkaniach ludzi zamożnych. Nie ma śladu włamań, wygląda na to, że złodzieje w jakiś sposób wchodzą w posiadanie kluczy domowników. Mieszkania ogołacane są z wszelkich wartościowych rzeczy - giną pieniądze, biżuteria, garnitury, koszule popelinowe, futra, bielizna damska.
Śledztwo prowadzi kapitan Szczęsny, znany i lubiany bohater książek Kłodzińskiej. Milicjanci przeszukują warszawskie bazary, aż w końcu trafiają na rzeczy skradzione inżynierowi Waligórskiemu. W obieg puścił je młody chłopak o ksywie Mały. Jednakże zanim dociera do niego milicja, ginie z ręki tajemniczego szefa. Trop się urywa.
Tymczasem czytelnik poznaje sprawę niejako od drugiej strony - do szajki złodziei należą głównie młode osoby. Zadaniem niektórych, jak Śliczny czy Teresa, jest okręcenie sobie wokół palca potencjalnych ofiar; inni, jak Długi, dokonują samych aktów kradzieży. Ich tajemniczy szef jest powszechnie szanowanym człowiekiem, a z drugiej strony - twardym i bezwzględnym mordercą, który chętnie przy rozliczeniach kantuje swoich podopiecznych.
Powieść Kłodzińskiej, wydana w odcinkach w gazecie w latach 60-tych, jest także pięknym i pouczającym przewodnikiem po warszawskich knajpach tamtego okresu. Inżynier Waligórski poznaje Teresę w barze kawowym Cafe Club przy Hożej. Bar znajduje się na dole, natomiast na szóstym piętrze działa kawiarnia Pod gwiazdami. Z kolei na pierwszą randkę zabiera młodziutką dziewczynę Pod Kandelabry, zupełnie przyjemny lokal z niezłą kuchnią przy placu Konstytucji. Inny znany bar kawowy znajduje się naprzeciw Grand Hotelu przy Kruczej. Przesiadywały tam najlepsze prostytutki, m. in. Ruda Zośka i Hanka. Co śmieszne, serwowano tam też najlepsze lody. Wspomniany już Śliczny pewną mecenasową poznaje w kawiarni Nowy Świat. Inne lokale warte wymienienia to m.in. Niespodzianka niedaleko placu Konstytucji (gdzie piło się głównie kawę, gdyż w bufecie od dawna brakowało lodów, ciastek i napojów) i lokalik zwany Dziurką naprzeciw kina Palladium. A gdy milicja zarządza poszukiwania skradzionych towarów, to w pierwszej kolejności zagląda na bazary, do melin, punktów nielegalnej sprzedaży alkoholu oraz do takich kawiarni jak: Kopciuszek, Parana i Roxana. Ponieważ akcja powieści na chwilę przenosi się do Zakopanego, Kłodzińska prezentuje też tamtejsze knajpy - od sławnej i do tej pory czynnej restauracji Europejska (czas stanął tam w miejscu), poprzez Kryształową oraz kawiarnię w hotelu Orbis.
Pierwsza publikacja: Ilustrowany Kurier Polski i Kurier Polski (w odcinkach), rok 1964.
Książka wznowiona w formie elektronicznej przez Wydawnictwo Estymator w ramach serii: Kryminał z myszką - Tom 59.
Nota: przytoczone powyżej opinie są cytowane we fragmentach i zostały poddane redakcji.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024