Książki o ADHD
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli w skrócie ADHD, to przyczyna coraz większej ilości wizyt w gabinetach terapeutów. Zaburzenie to kojarzymy głównie ze zwiększoną aktywnością ruchową wśród dzieci. Okazuje się, że nie tylko. Problem ten dotyka nie tylko dzieci, ale często również i dorosłych. W dziale książek ADHD dowiesz się, czym jest to zaburzenie, jakie ma objawy oraz jak z nim walczyć.
ADHD- skąd się bierze?
Wpływ na to, czy dziecko będzie w przyszłości cierpieć na zaburzenie, jakim jest ADHD, mają w dużej mierze jego rodzice. Do jednych z głównych przyczyn zachorowań na ADHD, książki zaliczają uwarunkowania genetyczne, spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych lub palenie papierosów w czasie ciąży, a także inne powody jak komplikacje przy porodzie, urazy głowy, zatrucie metalami czy nawet zaniedbanie dziecka. Wszystkie te czynniki wpływają na upośledzenie układu nerwowego dziecka. Uważano, że ADHD częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, ale według literatury ADHD płeć dziecka nie ma znaczenia, a liczba osób cierpiących na tę przypadłość rozkłada się równomiernie.
Książki o ADHD u dzieci
Większość objawów ADHD ujawnia się już do 5 roku życia dziecka. Nie oznacza to oczywiście, że nie mogą one wystąpić także później. Twoje dziecko jest niespokojne, a może szybko nudzi się zwyczajnymi aktywnościami? Sprawdź, czy to nie zespół nadpobudliwości! Literatura ADHD wymienia także inne zespoły objawów: porywczość, zaburzenia koncentracji, roztargnienie i wiele innych. Dzięki książkom o ADHD u dzieci dowiesz się, jak możesz wspierać swoje dziecko, jak ułatwić mu życie w szkole i naukę oraz gdzie możecie szukać pomocy. Dział z książkami o ADHD to także dobre miejsce dla nauczycieli i terapeutów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z tego zakresu. Po więcej porad wychowawczych zajrzyj do działu z książkami o pedagogice.
Książki o ADHD u dorosłych
Zaburzenie, jakim jest ADHD, nie jest tylko problemem wieku dziecięcego. Nabyte we wczesnych latach życia, może zostać z człowiekiem nawet do końca życia. Na etapie dorosłości, charakterystyczne objawy ulegają zmianie. Literatura ADHD jako objawy charakterystyczne dla dorosłych podaje m.in. nadmierną gadatliwość, zapominalstwo, bawienie się przedmiotami, brak zorganizowania i skupienia na rozmowie i inne. Problem dotyczy także Ciebie? Sięgnij po wybraną pozycję z książek o ADHD i ułatw sobie codzienne aktywności.
Sposoby na ADHD
Książki z tego zakresu zalecają kilka ćwiczeń, które pomogą opanować objawy ADHD już w młodym wieku: skupienie się na wybranym celu, niezbyt odległym i możliwym do osiągnięcia, przyzwyczajanie dziecka do tego, żeby kończyło rozpoczęte zadania, kontrola i przypominanie osobie, która cierpi na ADHD o obowiązkach i dostosowanie ich do jej możliwości. Ponadto literatura ADHD wskazuje, że istnieją również środki farmakologiczne, pozwalające uporać się z tymi dolegliwościami. Pamiętaj jednak, że przyjmowanie jakichkolwiek leków i suplementów powinno być najpierw skonsultowane ze specjalistą. U osób dorosłych, to terapia może okazać się najlepszym wyjściem, żeby uporać się z problemami towarzyszącymi nadpobudliwości. Jeśli obawiasz się wizyty u terapeuty, wstąp do działu książek o psychologii i dowiedz się jak się przygotować do wizyty.
ADHD to poważne upośledzenie układu nerwowego, mające odbicie w życiu codziennym osób, które się z nim zmagają. Jak każda choroba, tak i ta, wymaga jak najwcześniejszego diagnozowania, ustalenia przyczyny i zwalczania objawów. Problem dotyczy Ciebie lub osoby z Twojego otoczenia? Zajrzyj do działu książek o ADHD i dowiedz się jak z tym walczyć!