- Książki Książki
- Podręczniki Podręczniki
- Ebooki Ebooki
- Audiobooki Audiobooki
- Gry / Zabawki Gry / Zabawki
- Drogeria Drogeria
- Muzyka Muzyka
- Filmy Filmy
- Art. pap i szkolne Art. pap i szkolne
Promocje
Wydawnictwa
Wyróżnione
Dzienniki stanowią niezwykle istotne źródło informacji historycznych i społecznych z minionych lat. Na stronie Gandalf.com.pl znajdziesz wiele propozycji autobiograficznych, które pozwolą Ci zrozumieć dzieje człowieka i świata.
Dziennik jest gatunkiem autobiograficznym, w którym to prowadzi się zapisy związane z bieżącym życiem danej osoby, zarówno na poziomie intelektualnym i emocjonalnym, jak i gospodarczym czy społecznym. Może być prowadzony dla własnych potrzeb lub mieć formę utworu literackiego.
Termin pochodzi od łacińskiego słowa diarium, które oznaczało codzienną porcję pokarmu, rozdawaną na przykład żołnierzom na polu bitwy. W późniejszych latach zaczęto określać tak zapiski codzienne. Z tego powodu dzienniki bardzo często określa się mianem diariuszy.
Dziennik sporządzany jest na bieżąco. Oznacza to, że utwór rozpoczyna się i kończy w zależności od woli autora. Plan kompozycyjny jest elastyczny, dzięki czemu poszczególne wydarzenia nie muszą być ze sobą powiązane. Dzienniki są kategoryzowane ze względu na podejmowaną tematykę, mimo że poruszają wiele wątków, na przykład są zapiskiem uczuć lub wyrażają refleksję nad światem politycznym. Wyróżnia się dzienniki intymne, dzienniki podróży, dzienniki historyczne, dzienniki wojenne.
Dzienniki mają charakter intelektualny, a jako gatunek literacki zaczęły wyodrębniać się przede wszystkim na przełomie XVIII i XIX wieku. To efekt fali romantycznego indywidualizmy, gdzie wierzono, że intymne przeżycia i doświadczenia są niezwykle istotne dla literatury i sztuki.
Bardzo często dziennik mylony jest z pamiętnikiem. Warto jednak podkreślić, że dziennik charakteryzuje się przede wszystkim chronologicznym opisem wydarzeń. Mimo że rejestrujemy w nim przede wszystkim codzienne wydarzenia, to tworzone zapiski mogą mieć formę zarówno eseju, jak i sprawozdania czy quasi-reportażu.
Dziennik objęty jest pewną ramą czasową i porusza zagadnienia ważne dla tej ramy. Jeśli dane dzieło szczególną uwagę kładzie na historię i wydarzenia społeczne i polityczne, które mają miejsce w danym czasie, możemy mówić o dzienniku historycznym. Dzieło tego typu jest niezwykle cennym źródłem informacji zwłaszcza dla historyków, archeologów i antropologów.
Dzienniki wojenne według badaczy mają wymiar egzystencjalno-pragmatyczny, materialny i tekstowy. Dzienniki są jednym z języków wojny, gdzie doświadczenia się ze sobą sumują i przekładają nie tylko na tekst, ale i jakość pisma. Dziennik wojenny, a także dziennik zagłady ukazują świat w różnym postrzeganiu społecznym i kulturowym.
Witold Gombrowicz jest prekursorem dziennika jako formy, która jest publikowana regularnie. Był on drukowany od 1953 roku, a jego dzieła łączyły zapiski intymne, eseistyczne, jak również zawierały polemikę ze stereotypem ojczyźnianym zwłaszcza w wydaniu polskim. Gombrowicz w swoim dzienniku umieszczał także komentarze do utworów innych twórców. Pokazywał, że codzienność otwiera się na sensy uniwersalne, a było to możliwe dzięki łączeniu komediowych i dramatycznych fragmentów życia.
Diarystyka, czyli dział piśmiennictwa, który obejmuje dzienniki i pamiętniki, jest niezwykle rozbudowany, a popularny był już w czasach starożytnych. Myśli spisywano bardzo często, wyznaczając trendy kulturowe i społeczne, a także przedstawiając najważniejsze wydarzenia historyczne, które szerzyły myśl poznawczą.
Oczywiście szczególnie popularne są dzienniki wojenne i dzienniki zagłady, zwłaszcza że odnoszą się do czasu, który wymagał przemyśleń. Niejednokrotnie pamiętniki i dzienniki były jedyną możliwością na wyrażenie myśli w przypadku braku kompana do rozmowy.
Wśród popularnych tytułów znajdziemy: Dziennik pisany nocą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Zapiski z przedednia apokalipsy Piotra Dmochowskiego, Dziennik 1943-1948 Sandor Mari i wiele innych. Sprawdź ofertę na Gandalf.com.pl w kategorii: dzienniki.
Wpisz swój adres e-mail: