SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Wszystkie kategorie

Co oznacza po polsku graphic novel?

Termin 'graphic novel' po polsku to po prostu powieść graficzna. Stworzono go, by odróżnić ‘poważniejsze’ historie komiksowe, szczególnie dedykowane dorosłym, od ‘lżejszych’, np. o superbohaterach. Sformułowania 'graphic novel' użył po raz pierwszy Richard Kyle, w eseju z listopada 1964 roku, napisanego dla amatorskiego stowarzyszenia prasowego Capa-Alpha. Za powieści graficzne uznaje się przede wszystkim zamknięte historie, liczące ponad 100 stron i niepublikowane wcześniej w innej formie. Także antologie i zbiory kilku komiksowych zeszytów wydawnictwa określają mianem graphic novel. Polskie oficyny używają tego terminu, by zachęcić czytelników, którzy słowo komiks wciąż często kojarzą z czymś mało poważnym.

Komiksy a graphic novel. Czym się różnią?

Graphic novel nie jest po prostu bardziej wymyślnym określeniem komiksu. Istnieje między nimi wyraźna różnica. Powieści graficzne są znacznie dłuższe i wydają się być też bardziej złożone. I komiksy, i graphic novel wykorzystują kombinację ilustracji i słów do opowiedzenia historii. Tematyka dowolna – różnica polega nie tyle na treści, co na sposobie prezentacji. Komiksy można porównać do seriali. Większość z nich jest stosunkowo krótka, a losy bohaterów czytelnik poznaje przez długi czas. Udane komiksy liczą wiele numerów, a fabuła rozwija się miesiącami, a nawet latami. Graphic novel to dłuższe prace, które opowiadają jedną historię od początku do końca. Często są przez to bardziej złożone i szczegółowe.

Popularność graphic novel

Graphic novel mogą obejmować bardzo różne gatunki, w tym horror, science fiction, fantasy, biografie czy historię. Stają się coraz bardziej popularne wśród dzieci, nastolatków i dorosłych. W ostatnich latach boom ten zawdzięczają komiksom japońskim, czyli mandze. Odpowiednikiem określenia 'powieść graficzna' w Japonii jest gekiga. Czytelnicy, szczególnie dzieci i nastolatkowie, uwielbiają graphic novel ze względu na łatwą do odczytania mieszankę treści tekstowych i wizualnych. Dorosłych, z niewielką ilością czasu wolnego, często zmęczonych, również przyciągają powieści graficzne. Odkrywają oni, że ten rodzaj medium ma do zaoferowania więcej niż komiksy, które znają z młodości. Ilustrowane historie są złożone, głębokie i różnorodne – przypominają tym samym tradycyjne powieści. Jednak dzięki mniejszej ilości tekstu łatwiej je skonsumować. Ich czytanie sprawia przyjemność, wywołuje różne emocje, a przy tym zapewnia intelektualną stymulację. Sięgnij po komiksy graphic novel, a na pewno się nie zawiedziesz!


... ...
Zobacz więcej produktów