Książki o Auschwitz, które pozwalają lepiej poznać i zrozumieć koszmar obozowej rzeczywistości
Książki o Auschwitz poruszają w mniejszym lub większym stopniu tematykę nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Chyba nie ma Polaka, który nie słyszałby o zbrodniach dokonywanych w tamtym miejscu podczas drugiej wojny światowej. Historia ta porusza nie tylko naszych rodaków, ale także ludzi na całym świecie i jest chętnie opisywana na kartach zarówno powieści, jak i reportaży historycznych. Książki o Auschwitz pomagają lepiej poznać, jak wyglądało życie więźniów w obozie, ale nie tylko. Dzięki nim możemy też dowiedzieć się, co czuli strażnicy, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wśród nich znajdowały się osoby, którym było źle z racji wykonywanej pracy i które dręczyły wyrzuty sumienia. Książki o Auschwitz stanowią zarówno prawdę historyczną, jak i fikcję literacką. Niezależnie od tego, czego akurat szukasz, niewątpliwie warto po nie sięgnąć!
Książki o Auschwitz – relacje i wspomnienia osób, które przeżyły piekło na Ziemi
Książki o Auschwitz zostały na faktach w formie relacji i wspomnień osób, które przeżyły to piekło na Ziemi, stanowią cenne źródło informacji historycznych. Doskonale nadają się do przeczytania dla osób, które są wciąż głodne wiedzy z zakresu tematyki obozowej. Każdy człowiek jest inny, zatem choć więźniów łączyło miejsce i czas, w jakim się znaleźli, każdy z nich miał inne odczucia i inaczej opisuje przeżyte doświadczenia. Dlatego właśnie warto sięgnąć po książki o Auschwitz, choćby się ich przeczytało już bardzo dużo. Wszystkie bowiem mają szansę wnieść nowe spojrzenie na koszmar, który wydarzył się podczas drugiej wojny światowej.
Książki o Auschwitz – literacka fikcja na podstawie prawdziwych wydarzeń
Książki o Auschwitz to także fikcja literacka, która została napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń. Są to zwykle powieści, w których nie brakuje dramatycznych wydarzeń oraz niejednoznacznych bohaterów. Dzięki nim czytelnicy mają szansę przeżywać wraz z postaciami ich historie. To szansa na wejście oczami wyobraźni w ich buty, która umożliwia postawienie sobie pytania, jak my sami zachowalibyśmy się na ich miejscu w kryzysowej sytuacji. Książki o Auschwitz stanowią dla czytelników refleksję dotyczącą zarówno przeszłych wydarzeń, jak i teraźniejszości. Są próbą odpowiedzi na pytanie, czym dla nich jest człowieczeństwo. Wśród najchętniej wybieranych pozycji warto wymienić książkę Tatuażysta z Auschwitz – opartą na faktach historię Lale’a Sokołowa, Żyda osadzonego w obozie zagładyoraz pozycję Położna z Auschwitz – książkę o Stanisławie Leszczyńskiej, nazywanej przez inne więźniarki „Mamą”, która w czasie swojego pobytu w obozie przyjęła ponad 3000 porodów i uratowała wiele matek i dzieci przed straszną śmiercią.