Wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej są jednymi z najtragiczniejszych w historii świata. Śmierć w latach 1939-1945 poniosły miliony ludzi. Nacją, która ucierpiała najbardziej, są Żydzi. To oni stanowili główny cel wojennego agresora. Masowe ataki na życie społeczności żydowskiej określane są pojęciem Holokaustu. Po sześciu latach krwawej wojny setki pisarzy i specjalistów opisało tragiczną historię narodu żydowskiego. Książki o Holokauście są namacalnym świadectwem historii, wyjaśniają ponadto jego globalne przyczyny i skutki.
O czym są książki o Holokauście?
Książki o Holokauście opisują sytuację ludności żydowskiej w latach 30. oraz 40. ubiegłego wieku. Plan ludobójstwa na Żydach został wcielony w życie w roku 1933 na ziemiach niemieckich, po wybuchu wojny sześć lat później, nazistowski agresor poszerzył obszar masakry na wszystkie okupowane przez niego kraje. Największa liczba ofiar przewieziona została do wybudowanych na terenie Polski obozów koncentracyjnych. Społeczność żydowska w tym okresie spotykała się zarówno z agresją psychiczną, jak i fizyczną, wielokrotnie dochodziło również do łapanek czy przywłaszczeń majątków. Dramat społeczności żydowskiej nie pozostał bez echa w literackim świecie. Książki o Holokauście utrwalają pamięć czytelników o największej masakrze ludności ostatnich stuleci. Ponadto piętnują sytuację, która nigdy więcej w naszej historii nie powinna mieć miejsca.
Książki o Holokauście — co się stało z ludnością żydowską po wojnie?
Po wojnie wielu ludziom, którzy przeżyli Holokaust i próbowali zbudować nowe życie, wciąż groził brutalny antysemityzm i wysiedlenia. Osoby, które nie chciały lub nie mogły wrócić do swoich przedwojennych domów, często trafiały do obozów dla wysiedleńców. Wielu ludzi czekało tam latami, nim udało im się wyjechać i zacząć budowanie życia na nowo. Ostatecznie, znaczna część Żydów wyemigrowała z Europy, obierając kierunek Stanów Zjednoczonych oraz utworzonego wkrótce potem państwa Izrael. Wiele książek o Holokauście przedstawia czytelnikowi szerszą perspektywę, dzięki czemu zapoznać się on może z historią ludności żydowskiej zarówno przed, jak i po okresie Holokaustu.
Najlepsze książki o Holokauście
Książki o Holokauście podzielić możemy na dwie kategorie. Pierwsza z nich to dzieła pisane przez specjalistów w dziedzinie drugiej wojny światowej oraz społeczności żydowskiej. Badacze aby rzeczowo przedstawić czytelnikowi niuanse związane z Holokaustem, jego przyczynami oraz skutkami, wykorzystują między innymi formę reportażu czy obszernych rozpraw. Druga kategoria to obyczajowe książki o Holokauście, nawiązujące w swojej fabule do czasów wojny i zagłady Żydów. Wśród takich powieści wyróżnić możemy swojego czasu powszechnie komentowaną książkę Tatuażysta z Auschwitz, która opowiada historię żydowskiego tatuażysty Lale, ukazuje ponadto, obrazowaną oczami głównego bohatera rzeczywistość obozową.