- Książki Książki
- Podręczniki Podręczniki
- Ebooki Ebooki
- Audiobooki Audiobooki
- Gry / Zabawki Gry / Zabawki
- Drogeria Drogeria
- Muzyka Muzyka
- Filmy Filmy
- Art. pap i szkolne Art. pap i szkolne
Promocje
Wydawnictwa
Wyróżnione
Ludzi od zawsze ciekawiła własna kolebka i historia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia stosunkowo nowe na osi czasu, które budzą ogólnospołeczną dyskusję i poruszenie. W Polsce najczęściej powracamy do lat okresu PRL-u i drugiej wojny światowej. Druga sytuacja ze względu na ogrom zniszczeń i ofiar, z jakimi zmierzyć się musiał kraj, jest dla nas szczególnie ważna. Z tego względu powstało wiele książek o obozach koncentracyjnych, czy wojennych akcjach.
Książki o obozach koncentracyjnych opowiadają o tragicznych losach więźniów, utworzonych w latach 40. ubiegłego wieku przez nazistów obozów śmierci. W porównaniu do innych dzieł tematyka powieści tego gatunku jest niezwykle ciężka, pozwala nam jednak stale odnawiać pamięć o zmarłych w tamtym czasie cywilach. Ponadto książki o obozach koncentracyjnych stanowią niesamowite świadectwo historii, ukazują realia minionej epoki i wydarzeń, z jakimi zmierzyć musieli się nasi przodkowie. Na uwagę czytelnika zasługują zarówno pamiętniki, wywiady czy reportaże, jak i obyczajowe powieści, które w nieco delikatniejszy sposób ukazują wojenną rzeczywistość.
Pierwsze książki o tej tematyce powstawać zaczęły już po zakończeniu wojny, w drugiej połowie lat 40. Autorami pierwszej fali utworów byli najczęściej sami więźniowie, którzy postanowili ukazać światu swoje traumatyczne wspomnienia i realia życia w obozie zagłady. Najwięcej powieści o obozach koncentracyjnych powstawać zaczęło jednak po roku 1989, kiedy położono kres zimnej wojnie, a feralna żelazna kurtyna stała się jedynie wspomnieniem. Współcześni autorzy w większości decydują się na spisanie wywiadów lub reportaży przeprowadzonych z żyjącymi nadal byłymi więźniami. Najnowszym trendem jest natomiast obyczajowa powieść o obozach zagłady, która przedstawia losy fikcyjnych postaci uwikłanych w wojenne losy.
Idea obozu zagłady zrodziła się w latach 30. ubiegłego wieku w nazistowskich Niemczech. Wypracowany w III Rzeszy model obozu koncentracyjnego z określeniem jego wewnętrznej organizacji, struktur załóg SS oraz traktowania i karania więźniów był systematycznie wdrażany w funkcjonujących na terytorium okupowanej Polski placówkach. Sześć utworzonych na polskich ziemiach obozów oraz ich mniejsze filie funkcjonowały aktywnie przez lata II wojny światowej. Obecnie w miejscach dawnych obozów koncentracyjnych znajdują się muzea oraz miejsca pamięci poległych.
Książki o tematyce obozowej stale wybijają się na rynku wydawniczym, ponieważ odnawiają pamięć o historii milionów niewinnych cywili podczas drugiej wojny światowej. Ówczesne prześladowania ludności do dziś budzą skrajne emocje, a wielu czytelników chce dobrze orientować się na temat tego trudnego zagadnienia. Na uwagę wśród książek o obozach koncentracyjnych zasługują między innymi Medaliony autorstwa Zofii Nałkowskiej. Kultowy, krótki utwór to zbiór miniatur prozatorskich, przekazujących wstrząsające historie ofiar, pokrzywdzonych oraz świadków minionych wydarzeń. Godne polecenia są również książki Dziewczęta z Auschwitz Sylwii Winnik oraz Pożegnanie z Marią Tadeusza Borowskiego. Te oraz inne powieści o obozach koncentracyjnych znajdziecie na stronie Gandalf.com.pl
Wpisz swój adres e-mail: