- Książki Książki
- Podręczniki Podręczniki
- Ebooki Ebooki
- Audiobooki Audiobooki
- Gry / Zabawki Gry / Zabawki
- Drogeria Drogeria
- Muzyka Muzyka
- Filmy Filmy
- Art. pap i szkolne Art. pap i szkolne
Promocje
Wydawnictwa
Wyróżnione
Manga to ogólna nazwa szerokiej gamy komiksów i powieści graficznych, produkowanych i wydawanych w Japonii. W przeciwieństwie do komiksów amerykańskich, które są zwykle drukowane w kolorze, komiksy manga są niemal zawsze czarno-białe. Pełna paleta barw wykorzystywana jest głównie w wydaniach specjalnych. Przez wielu komiksy japońskie uznawane są za formę sztuki. Postacie z mangi prawie zawsze mają duże oczy, małe usta i nienormalny kolor włosów. Emocje wyrażają w przesadzony sposób: kiedy płaczą, wylewają wiadra łez, a kiedy się śmieją oczy zwężają się w szparki, a usta otwierają tak szeroko, że zasłaniają całą twarz. Wściekła postać ma czerwone policzki, a wokół jej ciała kłębi się para.
Komiks manga czytany jest od prawej do lewej, a nie od lewej do prawej, jak europejskie czy amerykańskie publikacje. Na początku może to sprawiać nieco problemów, ale z czasem na pewno się przyzwyczaisz. W Japonii wiele mang wydawanych jest co miesiąc lub co tydzień, rozdział po rozdziale, za pośrednictwem magazynów. Jeżeli seria stanie się bardzo popularna, rozdziały te są gromadzone i wydawane jako tomy zwane tankōbon. Większość serii japońskich komiksów jest naprawdę obszerna i może liczyć wiele zbiorów. Warto o tym pamiętać rozpoczynając nową, ponieważ czytanie tomów w odpowiedniej kolejności ma kluczowe znaczenie. Niektóre serie mogą liczyć ich nawet kilkadziesiąt!
Wśród komiksów japońskich każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy lubisz romantyczne komedie z licealistami w rolach głównych, czy epickie filmy fantasy, manga jest dla Ciebie! Klasyfikuje się ją głównie według odbiorców, a dopiero w drugiej kolejności gatunku. Na przykład japońskie komiksy dla młodych dziewcząt to shojo, a dla chłopców – shonen. Częstym i błędnym założeniem jest to, że cała manga skierowana jest do dzieci lub nastolatków. Może to prowadzić do dużych problemów, jeśli dorosły przypadkowo podsunie maluchowi japoński komiks +18 o tematyce seksualnej. Podobnie, jak w przypadku książek, także i manga może podejmować bardzo różnorodną tematykę, od dramatów, po romanse. Cechą charakterystyczną tego rodzaju obrazkowych historii jest natomiast przesada. Poznawanie komiksów japońskich wiąże się przede wszystkim z odkrywaniem nowych gatunków, tropów i rodzaju narracji. Radość z czytania gwarantowana!
Biorąc pod uwagę grupy odbiorców, wyróżnić można 5 rodzajów mangi. Japońskie komiksy dla dzieci nazywają się kodomomuke. Serie te są zwykle urocze, zabawne i moralistyczne. Najbardziej znanym przykładem jest Pokemon. Wspomniana już shonen skierowana jest do nastoletnich chłopców. To zwykle komiksy akcji lub komedie, opowiadające o koleżeństwie i dojrzewaniu. Okładki przedstawiają najczęściej męskich bohaterów w akcji. Jedną z najpopularniejszych serii komiksów japońskich dla nastolatków ostatnich 30 lat jest Dragon Ball. Nastoletnim dziewczętom dedykowana jest z kolei manga shojo. Mniej tutaj akcji, a więcej dramatów, emocji i romansów. Historie koncentrują się na przeżyciach młodych, dojrzewających bohaterów. Okładki shojo łatwo rozpoznać po przewadze różu, kwiatów i innych uroczych grafik. Najbardziej znanym przykładem komiksów manga shojo jest Czarodziejka z Księżyca.
Dorośli mężczyźni (+18) czytają seinen. W tym przypadku również możesz liczyć na akcję i przemoc, ale w bardziej poważnym i mrocznym niż w shonen wydaniu. W mandze tej znajdziesz także motywy seksualne i wulgarny język. Okładki japońskich komiksów seinen są często ciemne i surowe. Do dorosłych kobiet skierowana jest z kolei manga josei. W przeważającej części tytuły te przypominają amerykańskie powieści romantyczne, ponieważ zawierają sceny o charakterze erotycznym. Przedstawiają losy bohaterów płci męskiej i żeńskiej. Kobiety-bohaterki prawie zawsze dążą do związków heteroseksualnych, podczas gdy mężczyźni są częściej zaangażowani w związki homoerotyczne lub homoseksualne.
Ze słowem manga kojarzony jest często termin anime. Oznacza on wszystkie formy animacji, które są tworzone, produkowane i publikowane Japonii. Jeżeli seria komiksów japońskich stanie się wystarczająco popularna, może zostać zaadaptowana do anime. Dobrymi przykładami są serie Dragon Ball i Czarodziejka z Księżyca. Bywa też na odwrót – popularne animacje stają się komiksami manga. Kluczową różnicą jest to, że jeden termin odnosi się do produkcji filmowej, a drugi do publikacji drukowanej.
Wpisz swój adres e-mail: