Książki o kosmitach – ile jest w nich prawdy?
Ludzkość od zawsze fascynowało pojęcie kosmitów – rozumnych istot pozaziemskich. Choć obecnie nie ma żadnych, obiektywnie naukowych i prawdziwych dowodów na istnienie świadomego życia poza naszą planetą, wiele osób stara się wykazać jego prawdziwość. Zostały nawet stworzone oddzielne dziedziny pseudonaukowe, zajmujące się tą kwestią. Przykładowo paleoastronautyka zakłada, że kosmici mieli znaczący wpływ na rozwój starożytnych, ludzkich cywilizacji. Większość takich poglądów kwalifikujemy jedynie do kategorii teorii spiskowych.
Książki o obcych
Idea istnienia życia pozaziemskiego inspirowała licznych twórców literatury fantastycznonaukowej na tyle, że wydano wiele książek o kosmitach. Autorzy opisywali spotkanie z kosmitami jako istotami przyjaznymi, chcącymi zapoznać się z ludzką cywilizacją (E.T.) - lub wrogimi, chcącymi ją zniszczyć i ograbić (Wojna Światów).
Powstało wiele utworów, których bohaterami byli obcy. Książki z tego gatunku pisał m.in. mistrz literatury science fiction, George Herbert Welles. Jego powieść Wojna Światów wciąż pozostaje jedną z najważniejszych książek fantastycznonaukowych. Opowiada o inwazji Marsjan na Ziemię, chcących pogrzebać ludzką cywilizację. Autor przedstawia wojnę, która wyzwala w ludzkości najgorsze instynkty.
Książki o kosmitach
Innym ważnym autorem piszącym o kosmitach jest mistrz grozy Stephen King. Wśród jego książek o obcych warto zwrócić uwagę na Stukostrachy i Łowcę Snów, które – choć ich głównymi motywami są siła przyjaźni i relacji międzyludzkich – w znaczącym stopniu poruszają „obce” wątki.
Książkami o kosmitach, które w podobny sposób podchodzą do tematu, są powieści jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy – Stanisława Lema. Oprócz obcych, w jego utworach głównym tematem jest zadawanie pytań o istotę ludzkiego istnienia.
Te i inne wciągające tytuły o kosmitach znajdziecie w Naszej kategorii: Obcy. Fantastyka naukowa.