- Książki Książki
- Podręczniki Podręczniki
- Ebooki Ebooki
- Audiobooki Audiobooki
- Gry / Zabawki Gry / Zabawki
- Drogeria Drogeria
- Muzyka Muzyka
- Filmy Filmy
- Art. pap i szkolne Art. pap i szkolne
Promocje
Wydawnictwa
Wyróżnione
Jeśli od bohaterów książki oczekujesz emocji i przemyśleń, w powieści psychologicznej dostaniesz ich całą masę. Zajrzyj na stronę Gandalf.com.pl i sprawdź Naszą ofertę w kategorii proza psychologiczna.
Powieść psychologiczna skupia się przede wszystkim na przeżyciach wewnętrznych bohatera, jego doznaniach, emocjach, relacjach zachodzących między nim a innymi ludźmi. Pierwsze dzieła o charakterze psychologicznym pojawiły się na pograniczu starożytności i średniowiecza. Książki psychologiczne mają bardzo często charakter autobiograficzny.
W sposób szczególny powieść psychologiczna rozwinęła się w oświeceniu, gdzie pojawiła się powieść sentymentalna, skupiająca się na analizie wewnętrznych stanów bohaterów, a następnie w romantyzmie, zwłaszcza że bohaterowie romantyczni wyróżniali się bogatym życiem wewnętrznym.
Literaturę psychologiczną, którą znamy w dzisiejszych czasach, w znacznym stopniu ukształtował Fiodor Dostojewski dzięki kultowej powieści Zbrodnia i kara.
W powieści psychologicznej mamy do czynienia z narratorem obiektywnym oraz z subiektywnym bohaterem, a więc wyróżnić możemy tutaj dwa czasy rozgrywanej akcji. Mimo że w dużym stopniu to narrator ukazuje przeżycia wewnętrzne postaci, ważne są także opisywane monologi wewnętrzne, dzięki którym bohaterowie sami odsłaniają przed czytelnikiem swoje wnętrze.
Istotny wydaje się również fakt, że głównym celem powieści psychologicznej była i wciąż jest ogólna refleksja nad jednostką i społeczeństwem. Nie brakuje więc pytań o charakterze egzystencjalnym.
W bestsellerach prozy psychologicznej znajdziemy wiele tytułów, które mimo lat, nie tracą na wartości. Mowa między innymi o takich książkach jak Opowieść podręcznej, Zabić drozda, Mały książę, Oskar i pani Róża.
Wśród popularnych tematów znajdują się rozważenia moralne na temat dobra i zła, a także przemyślenia na temat życia i śmierci. Bohaterowie wystawiani są na próby, które mają sprawdzić ich osobowość i ustalić, gdzie znajdują się granice, których nie można przekroczyć.
W kategorii powieści psychologicznych znajdują się także Normalni ludzie autorstwa Sally Rooney – czyli książka, która wywołała wielkie poruszenie w ciągu ostatnich lat. Opowiada ona historię dwójki nastolatków Connella i Marianne, którzy muszą odnaleźć się w skomplikowanym, zhierarchizowanym świecie.
Prawdopodobnie nigdy psychika człowieka nie wydawała się tak interesująca, póki Freud nie zaprezentował założeń psychoanalizy. W ciągu ostatnich lat, ale można też uznać, że na przestrzeni wieków, powstało wiele przewrotnych dzieł, które skupiają się na psychice bohaterów i biorą pod uwagę ich rozwój emocjonalno-intelektualny.
Powieści psychologiczne są idealne dla osób, które chcą zagłębić się w psychikę człowieka i zrozumieć analizowane problemy, podejścia do różnych kwestii, a także motywację rozstrzygnięcia różnego rodzaju konfliktów wewnętrznych. To prawdziwa gratka nie tylko dla psychologów, ale i ludzi, którzy uwielbiają interpretować człowieka. Czytaj literaturę psychologiczną – być może dowiesz się czegoś o sobie? 😊
Wpisz swój adres e-mail: