Opis produktu:
W marcu, w dniu równonocy wiosennej, szkocki kompozytor Erland Cooper - który łączy muzykę z sugestywnym opowiadaniem historii i sztuką konceptualną - po raz pierwszy usłyszał taśmę matkę, którą zakopał w ziemi trzy lata wcześniej. Jedyne nagranie jego nowego dzieła, `Carve the Runes Then Be Content With Silence`, zostało pozostawione pod ziemią, aby było pielęgnowane lub raczej `przekomponowywane` przez ziemię, a wszystkie kopie cyfrowe zostały trwale usunięte. Ten wyjątkowy album ukaże się 20 września (tuż przed równonocą jesienną 22 września) nakładem Mercury KX.
W maju 2021 roku ogłoszony przez Guardian `Kompozytorem Natury`, Erland Cooper zakopał jedyne nagranie albumu (na 1/4 calowej taśmie magnetycznej, z trwale usuniętymi plikami cyfrowymi), wraz z nutami na urzekającej wyspie Orkney w Szkocji, gdzie dorastał. W bezprecedensowym posunięciu wytwórnia płytowa Erlanda, Mercury KX/Decca, zgodziła się wydać album, który zamiast zostać zmiksowany, trafił pod ziemię. The Times stwierdził: `W akcie, który jest albo godny podziwu, albo szalony, Decca Records podpisała kontrakt z Cooperem na album, na który trzeba będzie czekać trzy lata`. Plan wydania nigdy wcześniej nieznany w przemyśle fonograficznym.
Erland Cooper wyjaśnia: `To medytacja nad wartością, procesem, cierpliwością i sztuką. Wszelkie zmiany w dźwięku i muzyce zostaną ponownie włączone do nowej partytury i wykonania na żywo, jako artykulacje orkiestrowe. Wtedy dzieło będzie kompletne`.
Nagranie zawiera nową kompozycję na skrzypce solo i zespół smyczkowy. Materiał składający się z trzech części (część 1: Carve The Runes / część 2: Then Be Content / część 3: With Silence) celebruje setną rocznicę urodzin poety George`a Mackaya Browna.
Zakopując taśmę, Erland pozostawił na swoich platformach cyfrowych mapę ze wskazówkami publikowanymi w każdą równonoc i przesilenie dotyczącymi lokalizacji miejsca, gdzie jest zakopana, by każdy chętny mógł jej poszukać. Taśma została znaleziona we wrześniu 2022 roku i odkopana przez Victorię i Dana Rhodesa, mieszkańców wyspy Orkney. Zaplanowali oni całe wakacje wokół tej niezwykłej wyprawy, opisanej w Daily Telegraph jako `tajemnica, która dręczyła fanów muzyki`.
Od tego czasu taśma - starannie umieszczona w szklano-drewnianej gablocie wraz z nutami i skrzypcami (umieszczonymi tuż nad taśmą, aby chronić nagranie) - wystawiana była w niezależnych sklepach płytowych. Podróżowała po całej Szkocji aż do jej miejsca przeznaczenia, Londynu (przed powrotem do studia), gdzie została wystawiona w centrum sztuki Barbican w całej swojej naturalnej, zabrudzonej odsłonie. W gablocie znajduje się również wyrzeźbiony kamień runiczny, który został umieszczony na szczycie ziemi w celu oznaczenia miejsca, a teraz można go zobaczyć na okładce albumu.
Taśma opuściła Barbican i udała się w ostatni etap bardzo długiej podróży, wracając do studia na delikatny proces digitalizacji, aby Cooper mógł ją usłyszeć po raz pierwszy od czasu jej zakopania 3 lata temu. Następnie ponownie nagra materiał, pozostając wiernym każdemu dźwiękowi na zdekomponowanej taśmie w myśl swojego hasła: KOMPONUJ, DEKOMPONUJ, REKOMPONUJ.
Oprócz zakopanych nut, Erland powierzył trzy kopie partytury trzem opiekunom: muzykowi Paulowi Wellerowi, powieściopisarzowi Ianowi Rankinowi i prezenterce radiowej Elizabeth Alker.
Czy bezprecedensowy eksperyment się powiódł? I co to oznacza? Wszystko zostanie ujawnione publiczności 8 czerwca 2024 roku, kiedy to na koncercie jakiego jeszcze nie było, sama odkopana taśma zostanie odtworzona w Barbican, a ogromny zespół muzyków wykona nowo ukończone dzieło na żywo po raz pierwszy.