Opis produktu:
Płyta "
Landscapes" jest kolejnym projektem płytowym z udziałem Monachijskiej Orkiestry Kameralnej i poświęcona jest twórczości wiodącego kompozytora japońskiego, Toshio Hosokawy. Wśród kompozycji znajdują się min. "Sakura für Otto Tomek" oraz "Cloud and Light", obydwie powstałe w 2008 roku, jak i Ceremonial Dance pochodzący z 2000 roku. Te najświeższe kompozycje towarzyszą kompozycji "Landscape V" napisanej w 1993 roku na kwartet smyczkowy, tutaj jednak zaaranżowanej na orkiestrę. Urodzony w 1955 roku w Hiroshimie Hosokawa zainspirowany był początkowo artystyczną muzyką Zachodu od Schuberta do Schoenberga. W latach 70. wyjechał do Niemiec, gdzie studiował u Isanga Yuna i Klausa Hubera. Umocniwszy swą pozycję wśród kompozytorów europejskiej awangardy, zaczął sięgać też po inspirację do japońskiej muzyki tradycyjnej. Jego twórczość prowadzi swoisty dialog pomiędzy kulturą Wschodu i Zachodu, między tym, co archaiczne, a tym, co nowoczesne, pomiędzy muzyką obrzędową a tą wykonywaną na koncertach. Hosokawa postrzega swoją twórczość kompozytorską także w ramach filozofii buddyjskiej jako symboliczną interpretację natury.
Dziś nazwisko Hosokawy jest powszechnie rozpoznawalne w Europie, a jego opera "Matsukaze" z choreografią Sashy Waltz pokazywana jest m.in. w Operze Berlińskiej czy w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, skupiając na sobie uwagę zarówno odbiorców, jak i mediów. "
Landscapes" jest drugim albumem Hosokawy zrealizowanym dla ECM. Pierwszy stanowiła kompilacja utworów Yuna, Bacha i Hosokawy nagranych dziesięć lat temu przez Thomasa Demengę (ECM1782).
Zainteresowanie kompozytora muzyką tradycyjną zainspirowało go do wykorzystania tradycyjnych instrumentów takich, jak np. sho - stary instrument japoński przypominający fletnię złożoną z siedemnastu bambusowych piszczałek. Współcześnie jedną z najsławniejszych instrumentalistek grających na sho jest Mayumi Miyata, której gry posłuchać można również na prezentowanym albumie. Wcześniej mieliśmy okazję usłyszeć ją na nagranej dla ECM płycie Helmuta Lachenmanna "Das Mädchen mit den Schwefelhölzern". Na obecnym krążku gra na sho w kompozycji przeznaczonej na ten instrument z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej oraz w Sakurze - dokonanej przez Hosokawę aranżacji melodii ludowej. Materiał nagrany został w Kościele Wniebowstąpienia w Monachium, a wyprodukował go Manfred Eicher.
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024