Opis produktu:
`Fascynuje mnie sposób, w jaki mogą nas poruszyć subtelne zmiany światła i cienia. To jak jakaś wielka mistyczna siła natury`
Mari Samuelsen
Skrzypaczka Mari Samuelsen przedstawia Lys, jej drugi niezwykły album wydany nakładem Deutsche Grammophon. Album zawiera twórczość trzynastu kompozytorek. Znalazły się tu między innymi utwory Hildegardy z Bingen, Beyonce, Hildur Gudnadóttir czy Anny Meredith w nowych, wykwintnych aranżacjach, jak również kompozycje specjalnie napisane dla Mari.
`Mari to niesamowicie utalentowana artystka, która od razu przynosi dobry nastrój`
Margaret Hermant
`Sposób, w jaki gra i dobiera swoje utwory, czyni oczywistych to, że muzyka jest sercem wszystkiego co robi`
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung
Najnowszy album Mari Samuelsen dla Deutsche Grammophon bada fenomen, od którego zależy życie na ziemi. `Lys` - po norwesku `Światło` - prezentuje utwory trzynastu kompozytorek, od Hildegardy z Bingen po Hildur Gudnadóttir, łącząc specjalnie zamówione kompozycje z nowymi aranżacjami utworów już istniejących. Czternaście splecionych ze sobą utworów, kontempluje fundamentalne i powszechne zjawisko. Eklektyczny program norweskiej skrzypaczki prowadzi słuchacza poprzez subtelne właściwości światła, aby odsłonić muzyczny świat nieograniczonych odcieni emocji i ekspresji. Premiera albumu `Lys` zaplanowana jest na 20 maja 2022 roku.
`My, ludzie, mamy tak wiele odczuć związanych ze światłem i z tym jak je odbieramy w dobrych i złych czasach` - zauważa Mari Samuelsen. `Mam nadzieję, że to przemawia przez muzykę na tym albumie. Instynktownie wyczuwamy, jak światło wpływa na nasze emocje, jak odbieramy ciemne odcienie `negatywnego` światła, te o którym ludzie mówią tuż przed śmiercią lub brudnego światła, tego które widzimy ze szpitalnego łóżka, światło rażącego lasera i wiele innych rodzajów światła sztucznego i naturalnego. Mamy ekstremalne światło słoneczne, które potrafi wypalić, pozostawiając ziemię suchą. Może ma to związek z życiem na północy lub po prostu ze starzeniem się, ale te różne rodzaje światła dotykają mnie głębiej niż kiedykolwiek. To było w mojej głowie, zanim zaczęłam myśleć o tym, kto mógłby napisać te utwory.`
Lys jest bardzo zróżnicowany stylistycznie, co odzwierciedla fakt, jak bardzo Mari jest otwarta na różne gatunki muzyczne. Szerokie muzyczne spektrum, od emocjonalnej aranżacji przeboju Beyonce Halo po muzykę XII-wiecznej benedyktyńskiej filozofki, mistyczki i wizjonerki Hildegardy z Bingen; od przynoszącej ukojenie La Luce Hani Rani i melancholijnych brzmień `Baer` Hildur Gudnadóttir po mechaniczną precyzję Midi Anny Meredith i urokliwego `Sol Levante` Laury Masotto.
Na płycie znajdują się również utwory współczesnych kompozytorek muzyki klasycznej, takich jak: Lera Auerbach, Meredi, Hannah Peel, Caroline Shaw i Dobrinka Tabakova, a także kompozycje innych skrzypaczek, jak: Margaret Hermant i Clarice Jensen.
Pomysł na album `Lys` pojawił się latem 2019 roku, kiedy artystka czekała na mocno opóźniony samolot. Stało się to mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Deutsche Grammophon wydało jej debiutancki album - MARI. Czekając by wejść na pokład samolotu, rozmyślała o tym, co może się zmienić po wydaniu debiutanckiego albumu. `Czekanie na samolot dało mi przestrzeń do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób muzyka łączy się ze światłem, jego odcieniami i ciemnością` - wspomina Mari. Jej myśli ewoluowały, poprzez opisywanie muzyki metaforami światła i osobiste wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w zimowych ciemnościach norweskich wiosek.
Mari wybrała kompozytorów na podstawie długiej listy osób, z których większość to kobiety, a które jej zdaniem miałyby coś ciekawego do powiedzenia w temacie światła. Artystka wyjaśniła, że to, że na gotowym albumie znalazły się same kobiety wynikało z chęci połączenia poszczególnych utworów w ogólny pejzaż dźwiękowy, a nie z jakiejś z góry narzuconej koncepcji czy `manifestu` na temat kobiet muzyków. Zapraszając do współpracy kompozytorów, Mari wybrała kilku tych, których już znała, a z innymi skontaktowała się po raz pierwszy, ściśle współpracując przy tym z zespołem DG, aby dopracować szczegóły każdego utworu. Dzięki rozmowom z samymi kompozytorami i ich aranżerami miała wpływ na poszczególne utwory oraz ogólny pejzaż dźwiękowy albumu.
`Jestem niezmiernie wdzięczna, że miałam okazję stworzyć album, przy którym mogłam tak blisko współpracować z kompozytorami` - mówi Mari. `Wszyscy mają bardzo różne osobowości. Dzięki temu weszłam w nowy wymiar jako wykonawca, ponieważ mogłam ich zapytać o znaczenie ich muzyki. Łączenie utworów pochodzących z różnych czasów, miejsc i gatunków jest zarówno ekscytujące, jak i trochę ryzykowne, ale właśnie takie projekty fascynują mnie najbardziej. Chcę, aby ludzie odczuli Lys jako całą historię, a nie jako zbiór `zdań` czy impresji różnych kompozytorów. To tworzy szerszy obraz, który, mam nadzieję, zabierze słuchaczy w podróż w głąb światła i klimatu, jaki ono tworzy, gdy się zmienia i przeobraża.`
Produkt wprowadzony do obrotu na terenie UE przed 13.12.2024