- Książki Książki
- Podręczniki Podręczniki
- Ebooki Ebooki
- Audiobooki Audiobooki
- Gry / Zabawki Gry / Zabawki
- Drogeria Drogeria
- Muzyka Muzyka
- Filmy Filmy
- Art. pap i szkolne Art. pap i szkolne
Promocje
Pozostałe
Muzyka poważna wywodzi się z tradycji klasycznych. Sztuka klasyczna z założenia ma być tak dobra, by podobać się wielu pokoleniom. Termin muzyka poważna odnosi się zwykle do dzieł skomponowanych przez artystów pochodzących z krajów Europy Zachodniej, począwszy od XI w. Utwory zapisywane są w notacji muzycznej. Najbardziej znanymi kompozytorami muzyki poważnej są tzw. klasycy wiedeńscy: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart oraz Ludwig van Beethoven. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że muzyka klasyczna powstaje również dziś, choć oczywiście różni się od tej sprzed kilkuset lat.
Słuchanie muzyki poważnej przynosi naprawdę wiele korzyści. Pozytywnie wpływa ona przede wszystkim na umysł. Według badań u ludzi, którzy słuchają klasycznych kompozycji wzrasta aktywność fal mózgowych bezpośrednio związanych z pamięcią. Muzyka poważna wspiera też kreatywne myślenie i poprawia wydajność mózgu. Te pozytywne skutki są na tyle dobrze znane, że zaczęto nazywać je nawet efektem Mozarta. Muzyka klasyczna może także pomóc w budowaniu więzi społecznych. Wspólne słuchanie oraz dyskutowanie o nowych utworach z rodziną czy znajomymi pozytywnie wpływa na jakość relacji. Może być również początkiem nowej pasji.
Muzyka klasyczna i relaks idą w parze. Delikatne dźwięki, na przykład instrumentów smyczkowych, są przyjemne dla ucha i uspokajające. Podczas słuchania muzyki poważnej uwalniana jest dopamina – substancja chemiczna, która poprawia nastrój człowieka. Spada skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, obniżony zostaje również poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Słuchanie muzyki poważnej relaksacyjnej poprawia zatem nastrój i pozwala czuć się szczęśliwszym. Po tego rodzaju utwory warto zatem sięgnąć także wtedy, gdy ma się problemy ze snem. Muzyka klasyczna relaksacyjna o wolnym tempie i niskich tonach świetnie przygotuje ciało i mózg do nocnego odpoczynku.
Gdy w 1993 roku odkryto efekt Mozarta, muzykę klasyczną postanowiono włączyć także do życia i edukacji dzieci. Muzyka poważna stała się narzędziem mającym poprawić intelekt i stymulować rozwój. Odtwarzane w tle podczas nauki utwory klasyków mogą pomóc najmłodszym w rozwoju pamięci. Muzyka klasyczna dla dzieci wspiera również rozwój emocjonalny. Najmłodsi uczą się nazywać emocje poprzez identyfikowanie zmian nastroju w utworach. Przy okazji słuchania muzyki poważnej można nakłonić dziecko do nucenia, a nawet śpiewania, by wesprzeć rozwój mowy i umiejętności językowe. Z kolei maszerowanie, tupanie, kołysanie się w rytm muzyki pozwoli maluchom wyrazić siebie i nauczyć czerpać przyjemność z tańca. Oczywiście najmłodszym również warto włączać muzykę poważną relaksacyjną, która pomoże im się wyciszyć i spokojnie spać.
Pierwszym kompozytorem, którego utwory przemawiają do dzieci, jest Mozart. Do najpopularniejszych kompozycji należy Mrugaj, mrugaj, mała gwiazdeczko. Maluchom powinny przypaść do gustu także Marsz turecki oraz Eine kleine Nachtmusik. Ciepłe i dodające otuchy są z kolei utwory Johannesa Brahmsa. Jego Kołysanka będzie idealna, by zacząć przygodę z muzyką poważną dla dzieci. Kompozycje Piotra Czajkowskiego emanują natomiast ognistą pasją, przez co zachęcają do działania. Jedną z ciekawszych propozycji jest I koncert fortepianowy. Być może najbardziej przystępną muzykę klasyczną dla dzieci skomponował Camille Saint-Saens. Przy pomocy jego Karnawału zwierząt można uczyć maluchy rozpoznawania różnych instrumentów. Jeśli chodzi o kompozytorów współczesnych, warto zapoznać dzieci z twórczością Johna Williamsa. Utwory, które stworzył na potrzeby filmów Superman, Gwiezdne Wojny czy Harry Potter również zachęcą najmłodszych do obcowania z muzyką poważną.
Nowości - muzyka klasyczna
Wpisz swój adres e-mail: