SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Robert Bly - biografia

Robert Bly to laureat National Book Award i zdobywca medalu Roberta Frosta za wybitne zasługi dla poezji amerykańskiej. Tak dobrze, jak Clarissa Pinkola Estes rozumie kobiety, tak on rozumie mężczyzn. Twórca Żelaznego Jana uważa, że każdy facet jest rozdarty między nienawiścią do ojca za krzywdy, jakie wyrządził on matce, a tęsknotą za męską energią, uosobioną w Dzikusie. Dzikus jest nieprzewidywalny, kochający rywalizację, szorstki i agresywny. I musi wyzwolić się spod wpływu matki i żony.

Robert Bly i archetyp Dzikusa


Twórca teorii Dzikusa to Robert Bly, poeta, tłumacz, wykładowca i gawędziarz. Urodził się 23 grudnia 1926 r. w mieście Madison w stanie Minnesota, w rodzinie norweskich imigrantów. Po skończeniu szkoły średniej, w 1944 r. zaciągnął się na dwa lata do marynarki wojennej USA. Robert Bly studiował w St. Olaf College w Northfield (Minnesota), na Uniwersytecie Harvarda oraz na Uniwersytecie w Iowa. Współzałożył magazyn literacki, w którym publikował swoje poezje. W tym czasie mieszkał na farmie z pierwszą żoną, pisarką Carol Bly (rozwód w 1979 r.), z którą dochował się czwórki dzieci.

Bly – poeta i tłumacz


Robert Bly książki wydawał od 1962 r. Wtedy to ukazał się jego pierwszy tom poezji Silence in the Snowy Fields. Po 6 latach od debiutu jego drugi tomik wierszy The Light Around the Body został uhonorowany National Book Award (Narodowa Nagroda Książkowa), jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. W latach 60. i 70. jako aktywista i poeta krytykował wojnę w Wietnamie. Oprócz napisania kilkudziesięciu zbiorów poezji, Robert Bly zajmował się również tłumaczeniami poezji twórców z całego świata, m.in. Rainera Marii Rilke (język niemiecki), Tomasa Transtromera (j. szwedzki) i Pablo Neruda czy Antonio Machado (j. hiszpański). Ale nie tym zasłynął w szeroko rozumianej kulturze.

Robert Bly i baśnie


W 1990 r., czyli dwa lata przed tym, jak Clarissa Pinkola Estes opublikowała Biegnącą z wilkami, Bly wydał blisko 400-stronicowy esej pt. Żelazny Jan. To opowieść o współczesnym mężczyźnie oraz o problemach i wyzwaniach, z którymi musi się zmierzyć. To nowoczesna baśń o chłopcu, który budzi w sobie olbrzyma. To odpowiedź na postępującą feminizację społeczeństwa, która zabija w mężczyznach ich męskość. W Żelaznym Janie Robert Bly wskazuje, że mężczyźni mają słaby kontakt ze swoimi ojcami, a to z kolei prowadzi do tego, że są wychowani głównie przez matki, które nie potrafią nauczyć ich tego, czego nauczyliby ich ojcowie. Mężczyźni cierpią, bo odcięli się od swojej siły. W kulturze, w której kobiety wywalczyły więcej wolności, oni stracili swoją wartość. Nie potrafią się w tej rzeczywistości odnaleźć. Nie umieją też wyrażać emocji. Jaką radę ma dla nich autor książki? Czerpiąc z koncepcji Junga, pomocy trzeba szukać w przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieściach, między innymi tych pisanych przez braci Grimm. Książka Roberta Bly’a przez 62 tygodnie znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa i zapoczątkowała konserwatywny ruch mężczyzn. Bly, by pomóc panom, nie tylko napisał ten tekst. Zrobił więcej – prowadził dla nich warsztaty i szkolenia. Historię jego życia można poznać z filmu Robert Bly: Tysiąc lat radości (2015 r.).
... ...