SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Truman Capote - biografia

Truman Capote, czyli geniusz. Podobno pamiętał treść niemal wszystkich przeprowadzanych przez siebie rozmów. Nie używał maszyny do pisania. Większość swoich tekstów napisał leżąc. Nie ukrywał, że jest homoseksualistą i alkoholikiem (był zresztą uzależniony także od innych używek). Nałogi wykończyły go szybko – zmarł w wieku 60 lat.

Truman Capote i trudne relacje z matką


Truman Capote urodził się 30 września 1924 w Nowym Orleanie. Dzieciństwa łatwego nie miał, ponieważ jego rodzice rozwiedli się, gdy chłopiec miał 4 lata. Jego matka wówczas miała zaledwie 21 lat. Zamiast opiekować się dzieckiem, wychodziła na imprezy z rówieśnikami, zostawiając małego Trumana samego w domu. W konsekwencji, dzieckiem zaopiekowała się dalsza rodzina. Poczucie odrzucenia przez rodzicielkę towarzyszyło przyszłemu pisarzowi przez całe życie. Jako samotne dziecko, Truman Capote nauczył się czytać i pisać jeszcze zanim poszedł do szkoły. Gdy miał 8 lat, powstawały już jego pierwsze próby literackie. W ten sposób uciekał przed bolesną dla niego rzeczywistością. W szkole bowiem też łatwo nie miał – był uważany za zniewieściałego, wręcz dziewczęcego. Marzył o tym, by zostać pisarzem, bo wtedy mógłby być dziwny…

Truman Capote – narodziny gwiazdy


Gdy Capote ukończył szkołę średnią, pracował jako goniec w The New Yorker. To pomogło mu w nawiązaniu pierwszych literackich kontaktów. Debiutował wtedy zbiorem nowel Zatrzaśnij ostatnie drzwi (1943 r.). Po dwóch latach porzucił pracę gońca, zamieszkał z krewnymi w Alabamie i zaczął pisać swoją pierwszą powieść. Inne głosy, inne ściany zostały wydane w 1948 roku. Zawierały wiele wątków autobiograficznych, a samotny Capote wkrótce stał się ulubieńcem śmietanki towarzyskiej Nowego Jorku, poznał m.in. Marylin Monroe. Te cechy, za które jako dziecko i nastolatek był wyśmiewany, teraz stały się jego zaletami. Dzięki temu Truman Capote książki pisał z przekonaniem o własnym talencie. Nic dziwnego, że kolejna jego powieść, Harfa traw (1951 r.) została znakomicie przyjęta. Śniadanie u Tiffany’ego, które opublikował w 1958 roku ugruntowało jedynie doskonałe noty pisarza. No i dało mu potężny zastrzyk gotówki, bo prawa do ekranizacji książki wykupiło Hollywood. Adaptacja filmowa pt. Śniadanie u Tiffany'ego z Audrey Hepburn została nagrodzona dwoma Oscarami i podobnie jak powieść odniosła ogromny sukces. Uszczęśliwiony Capote mógł kupić apartament dla siebie i swojego przyjaciela, Jacka Dunphy’ego. Jakie tematy poruszał w tych książkach Capote? Bohaterowie jego tekstów to wieczne dzieci, uciekające przez rzeczywistością w świat wyobraźni czy podróży.

Capote pisze o brutalnym morderstwie


Pewnego dnia przeglądając gazetę Truman Capote znalazł w niej składającą się z zaledwie 300 słów wzmiankę o brutalnym morderstwie czteroosobowej rodziny. Miało to miejsce w Kansas, a szeryf stwierdził, że czynu dokonał zapewne psychopata. Capote, zainspirowany tą notatką, stworzył powieść Z zimną krwią (1966 r.). Książka ta, odmienna od poprzednich pozycji autora, z dokumentalną wręcz drobiazgowością opisuje zbrodnię, proces i skazanie dwóch recydywistów – morderców. Przez kolejne lata Truman Capote święcił triumfy jako pisarz i salonowy lew. Bywanie u niego na spotkaniach było nobilitacją i zaszczytem. Trumana Capote znali wszyscy: Gregory Peck, Frank Sinatra, Norman Mailer, Henry Fonda, Tennesse Williams, Mia Farrow, Lauren Bacall, Arthur Miller czy Henry Ford II. Szkoda że znajomi nie byli w stanie mu pomóc w walce z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Po Z zimną krwią Capote wydał jeszcze kilka książek, także intymistykę (pamiętniki). Pisarz zmarł w wieku 60 lat w domu swojej starej przyjaciółki, Joanne Carson.
... ...