SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Alina i Czesław Centkiewiczowie - biografia

Alina i Czesław Centkiewiczowie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich małżeństw podróżników. Alina Centkiewicz urodziła się w 1907 roku w Hłuszkach na Ukrainie (dzisiejsza Białoruś), natomiast Czesław Centkiewicz trzy lata wcześniej, w 1904 roku w Warszawie. Alina i Czesław Centkiewicz to nie tylko podróżnicy, ale także pisarze. Mają w swoim dorobku książki poświęcone przede wszystkim tematyce polarnej, głównie z gatunku tych dla dzieci i młodzieży. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów ich autorstwa jest wydana w 1963 roku Zaczarowana zagroda. Akcja książki toczy się na wybrzeżu Antarktydy, gdzie grupa badaczy pingwinów, chcąc poznać trasy zimowych wędrówek tych zwierząt, stara się je zaobrączkować. W tym celu zapędzają zwierzęta do tytułowej zagrody.

Alina i Czesław Centkiewicz: książki


Zaczarowana zagroda to nie jedyny tytuł, jaki napisali Alina i Czesław Centkiewicz. Książki znajdujące się w ich dorobku to także Podbiegunowe opowieści, w skład których wchodzą cztery opowiadania: Zaczarowana zagroda, Giwej będzie wielkim szamanem, Anaruk, chłopiec z Grenlandii oraz Przygody Jędrka z Zatoki Królewskiej. Krótkie opowiadania skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Ich odległy, mroźny klimat pozwala poczuć prawdziwą zimę, nawet jeśli za oknem wcale nie ma śniegu. Lektura książek to także doskonała okazja, aby poznać sposób życia oraz pracy ludzi zamieszkujących odległe krańce świata. Między innymi z tego powodu tytuły wciąż znajdują się na liście lektur szkolnych, omawianych na lekcjach języka polskiego.

Alina i Czesław Centkiewicz


Alina i Czesław Centkiewicz poznali się w grudniu 1926 roku w czasie jednej z wycieczek w Alpy. W tym czasie Alina studiowała prawo w Grenoble, a Czesław, również tam, elektronikę. Niedługo później jednak przeniósł się do Belgii, gdzie kontynuował studia w Institut Superieur w Liège. Do kraju wrócił dopiero w 1929 roku. W tym czasie Alina skończyła studia i wróciła do Warszawy, aby zająć się chorującym ojcem. Ukończyła kurs bibliotekarski, który pozwolił jej zająć stanowisko Kierownika Biblioteki Państwowego Banku Rolnego. Alina i Czesław Centkiewicz pobrali się w listopadzie 1939 roku, już po wybuchu II wojny światowej. Mieszkali w Warszawie i obydwoje brali udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Po powstaniu Alina trafiła do obozu w Ravensbrück, pod koniec wojny przeniesiono ją do Stuttgartu. Czesław został wywieziony do obozu koncentracyjnego Neuengamme koło Hamburga. Po wojnie Alina wróciła do kraju, gdzie udało jej się odnaleźć męża. Razem zamieszkali w Jeleniej Górze. W 1955 roku przeprowadzili się do Warszawy, gdzie osiedlili się w domu przy ul. Zakopiańskiej 16 na Saskiej Kępie.

Alina Centkiewicz i Czesław Centkiewicz


Alina Centkiewicz i Czesław Centkiewicz zostali pochowani na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Obydwoje jeszcze za swojego życia zostali licznie nagradzani i odznaczeni, między innymi Orderem Uśmiechu, Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za całokształt twórczości, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Pośmiertnie nadano im tytuł honorowych obywatelki miasta Legionowa, gdzie także przez pewien czas mieszkali już po zakończeniu II wojny światowej. Także tam znajduje się rondo ich imienia.
... ...