Urodził się w 1974 roku w Tychach. Ukończył politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Karierę rozpoczynał od roli dziennikarza w lokalnych i regionalnych mediach, a następnie pracował jako specjalista do spraw public relations w różnych przedsiębiorstwach oraz instytucjach naukowych.
Waldemar Cichoń zawsze marzył o tym, by w przyszłości zostać pisarzem, ale wydawało mu się to zbyt trudne do zrealizowania… Zadebiutował, tworząc serię opowieści o niesfornym kocie Cukierku. Historia przypadła do gustu młodym czytelnikom i doczekała się aż 27 wydań — aż do 2021 roku w Polsce sprzedano ponad pół miliona egzemplarzy. Co najważniejsze, trafiła w 2017 roku na listę lektur szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej w klasach I-III.
Waldemar Cichoń prywatnie
Prywatnie
Waldemar Cichoń przyznaje, że w życiu najbardziej dumny jest z bycia tatą. Ma dwóch synów — Marcela i Macieja. Poza tym do jego największych pasji należą literatura, książki oraz muzyka, zwłaszcza polski rock i punk-rock z lat 80. W dzieciństwie jego ulubionym zajęciem było czytanie książek – w dobie życia bez Internetu i telewizji była to w zasadzie jedyna słuszna rozrywka dla dzieci. Kilka razy w tygodniu udawał się do biblioteki na sąsiednim osiedlu, dzięki czemu czytał po kilka książek tygodniowo. Czasem nawet rozpoczynał czytanie już wracając pieszo do domu, przez co doświadczał po drodze licznych przygód, choćby rozbijania nosa o uliczne latarnie. Wtedy cenił sobie najbardziej twórczość Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego czy A.A. Milne’a. Teraz, już jako dorosły, odkrył nowych mistrzów, którzy są dla niego niezwykłym autorytetem.
Waldemar Cichoń – twórczość
Książki Waldemara Cichonia to pozycje, które cieszą się dużym powodzeniem wśród dzieci. Bohaterami tych utworów są zwykle sympatyczne zwierzęta, a przygody, które przeżywają, z pewnością rozbawią młodego czytelnika.
Bajki Waldemara Cichonia to idealna lektura dla najmłodszych.
Waldemar Cichoń najbardziej rozpoznawany jest z autorstwa książek o kocie Cukierku – np.
Cukierku, Ty łobuzie! czy
Jak się masz, Cukierku?. Bohaterem tych historii jest miły i pogodny kot, który codziennie przeżywa nowe przygody. Sympatyczny kotek uczy się życia na własnych błędach. Nie zawsze wszystko idzie po jego myśli, ale dzięki odwadze i upartości udaje mu się osiągnąć w życiu to, czego chce. Powstała również seria o psie Riko – niezwykłym border collie, który próbuje znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań z jego najbliższego otoczenia. To opowieści, które nie tylko rozbawią, ale także wzruszą każdego czytelnika.
Bajki Waldemara Cichonia możemy już bezdyskusyjnie uznać za klasykę polskiej literatury dziecięcej. Napisane zostały z wyjątkową dbałością o szczegóły, a każda z nich cieszy się dużym uznaniem wśród odbiorców. Dodatkowo opowieści prowadzone są w przystępny i zrozumiały dla maluchów sposób.
Waldemar Cichoń to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dziecięcych ostatnich lat, który ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Jego książki to must have każdej domowej biblioteczki.
Waldemar Cichoń – ciekawostki
Tytułowy bohater debiutanckiego utworu, Cukierek, to postać autentyczna. Jak opowiada sam autor, w 2007 roku kot stał się częścią rodziny Cichoniów – jej „pełnoprawnym członkiem i jednocześnie oczkiem w głowie”. Ponoć to „najbardziej niezwykły i niesforny kot na świecie”. Dzięki swej energicznej osobowości stał się inspiracją dla Waldemara Cichonia do napisania książki o jego przygodach. Pierwsza bajka o Cukierku powstała specjalnie dla młodszego syna
Waldemara Cichonia, który nie lubił czytać książek. W ten sposób tata chciał zachęcić „gagatka” do polubienia literatury. Jako książka, „Cukierku, Ty łobuzie!” została wydana dwa lata po jej napisaniu, w 2011 roku.
Waldemar Cichoń współpracuje z Wydawnictwem Żwakowskim oraz Wydawnictwem Aleksandria.