SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Anna Cieplak - biografia

Poznajcie jedną z najbardziej wyrazistych współczesnych twórczyń literackich. Pisarka, aktywistka miejska, działaczka społeczna, animatorka kultury.  Anna Cieplak jest autorką ważną szczególnie dla młodego pokolenia. W latach 2008-2019 była silnie związana z czasopismem Krytyka Polityczna. Od 2009 roku współorganizowała i koordynowała projekty kulturalne i edukacyjne w Świetlicy Krytyki Politycznej oraz Księgarni-Czytelni „Na Granicy” w Cieszynie. Na rynku wydawniczym, jako solowa autorka debiutowała książką Ma być czysto, za którą otrzymała Nagrodę Conrada i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Nie była to oczywiście jedyna książka autorstwa Anny Cieplak, która doczekała się tak spektakularnego sukcesu. Pisarka została dwukrotnie nominowana do Nagrody Nike, a każda z jej powieści cieszy się ogromnym uznaniem wśród czytelników i krytyków literackich.

Anna Cieplak – edukatorka dzieci i młodzieży


Anna Cieplak urodziła się w Dąbrowie Górniczej na Śląsku w roku 1988. Tam też ukończyła V LO im. Kanclerza Jana Zamoyskiego. Wybierając kolejną ścieżkę edukacji, Anna Cieplak sprawiała wrażenie, jakby od początku wiedziała, co chce w życiu robić i że dokona w ten sposób czegoś wielkiego. W latach 2007-2012 studiowała animację społeczno-kulturalną na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. W 2011 roku otrzymała wyróżnienie Rektora UŚ za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Już w czasie studiów rozpoczęła prężną pracę w Świetlicy Krytyki Politycznej oraz „Na Granicy”. Wraz z Joanną Wowrzeczką, Anną Plutą i Agnieszką Muras organizowała korepetycje i warsztaty dla dzieci i młodzieży z Cieszyna, które miały nauczyć podopiecznych posługiwania się środkami komunikacji, nie tylko z dziedziny literatury, ale i sztuk wizualnych, muzyki czy nowych mediów. Dzięki działalności Anny Cieplak i jej wspólniczek udało się utworzyć m.in. wirtualną mapę Cieszyna oczami dzieci, grę o instytucjach publicznych czy święto ulicy.  Za swoją działalność społeczną została doceniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książki Anny Cieplak


Zanim autorka zdecydowała się na wydanie własnej książki, postanowiła połączyć siły ze znaną polską reportażystką i działaczką społeczną Lidią Ostałowską. W ten sposób w 2015 roku powstała książka dla dzieci pod tytułem Zaufanie, wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Historia spotkała się z bardzo entuzjastyczną odpowiedzią, ze strony młodych czytelników i ich rodziców, co utwierdziło początkującą autorkę w przekonaniu, że pisząc, może dać społeczeństwu coś dobrego. Twórczość literacka Anny Cieplak jest nierozerwalnie związana z jej działalnością na rzecz młodego społeczeństwa. Wychowanie i socjalizacja dzieci i młodzieży jest jej misją, a zarazem głównym wątkiem każdej z wydanych przez nią pozycji książkowych. Cechą charakterystyczną warsztatu pisarskiego Anny Cieplak, jest również częste używanie slangu młodzieżowego i skuteczne imitowanie barwnego stylu komunikacji nastolatków. Nowe powieści autorki regularnie pojawiają się na księgarnianych półkach, wzbudzając ogromne zainteresowanie wśród młodszych i starszych czytelników.

Anna Cieplak – co sprawia, że jej książki są tak wyjątkowe?


Anna Cieplak jako działaczka społeczna ma odwagę poruszać w swoich książkach problemy, z którymi na co dzień borykają się Polacy, zaznaczając przy tym, że polska młodzież nie pozostaje od nich wolna. Przeciwnie – kwestie, którymi żyją rodzice, zawsze odbijają się na ich dzieciach, które i tak przeżywają w tym czasie swoje własne młodzieńcze rozterki. Anna Cieplak sprawnie przemyca w swojej twórczości literackiej sugestie, mające uświadamiać czytelnikom, że młodzi ludzie również  zauważają różnice w statusie społecznym, dostrzegają problemy małżeńskie rodziców, nawet jeśli w domu nie mówi się o nich otwarcie, wciąż muszą walczyć o swoją autonomię, pakując się w ten sposób w najróżniejsze tarapaty. Za wnikliwość i niepowtarzalny styl pisania autorka była wielokrotnie nagradzana, w tym dwukrotną nominacją do Nagrody Literackiej Nike. Anna Cieplak po raz pierwszy pojawiła się na liście laureatów w 2018 roku za powieść Lata powyżej zera i po raz drugi w 2022 roku za swoją najnowszą książkę. Rozpływaj się, bo to o tej pozycji mowa, uwagę czytelnika kieruje na pokolenie tak zwanych eurosierot, czyli dzieci, dorastających bez rodziców, którzy byli zmuszeni wyemigrować zarobkowo na Zachód. Choć głównymi bohaterami książki nie są dzieci, a kilkoro dorosłych ludzi, wyraźnie widzimy w jak dużym stopniu, odbiło się na nich poczucie osierocenia, którego doświadczyli w wieku nastoletnim.
... ...