Arthur Conan Doyle – czyli człowiek o wielu twarzach. Pisarz, lekarz, spirytysta, mason, polityk, korespondent wojenny, piłkarz… Stworzył postać Sherlocka Holmesa, najsłynniejszego detektywa na świecie.
Ciekawostki z życia Arthura Conana Doyle’a
Zacznijmy od przedstawienia paru ciekawostek na temat tego szkockiego pisarza.
Arthur Conan Doyle skończył medycynę i pracował jako lekarz na statku wielorybniczym, a następnie jako chirurg na statku płynącym do Afryki. Miał również własny gabinet i praktykował jako lekarz rodzinny. Mimo wiedzy i wykształcenia, Doyle wierzył w duchy, uczestniczył w seansach spirytystycznych i propagował leczenie takimi seansami zaburzeń psychicznych. Ojciec sceptycznego i polegającego wyłącznie na rozumie Holmesa uważał, że ma dowody na istnienie istot nadprzyrodzonych. Chodziło o zdjęcia z Cottingley, wykonane przez Elsie Wright i Frances Griffiths, dwie dziewczynki, które jakoby sfotografowały maleńkie wróżki. Po latach okazało się, że było to oszustwo, ale w czasach współczesnych pisarzowi wiele osób uwierzyło w autentyczność fotografii. Doyle był miłośnikiem sportu. Grał w piłkę nożną, krykieta, jeździł na nartach. Mimo swojej sprawności fizycznej, z powodu nadwagi nie mógł wziąć udziału w wojnie burskiej. Pisarz próbował swoich sił również w polityce – dwukrotnie startował w wyborach, ale mimo dużej liczby głosów nie został wybrany.
Arthur Conan Doyle i trudne relacje z powieściowym protagonistą
Arthur Conan Doyle nie przepadał za stworzonym przez siebie detektywem. Albo inaczej – był już zmęczony ciągłym pisaniem o nim. Do tego stopnia, że w jednej ze swych powieści po prostu go uśmiercił. Na 10 lat. Po dekadzie, na żądanie czytelników (dostawał od nich listy z pogróżkami) oraz za odpowiednią gratyfikacją pieniężną, wskrzesił swojego bohatera.
Arthur Conan Doyle książki wydawał od 1888 r. Wtedy to ukazała się pierwsza powieść o Holmesie, pt.
Studium w szkarłacie. Odniosła tak duży sukces, że zapoczątkowała cykl książek o słynnym detektywie i jego przyjacielu doktorze Johnie Watsonie. Oprócz tekstów kryminalnych, Doyle pisał też książki sensacyjne, fantastyczno-naukowe, historyczne czy opowieści grozy stylizowane na prozę
Edgara Allana Poego. Wydał też dwutomowe dzieło na temat historii spirytualizmu.
Dlaczego Arthur Conan Doyle otrzymał tytuł szlachecki?
Arthur Conan Doyle urodził się 22 maja 1859 r. w Edynburgu. Dzieciństwo miał ciężkie – jego ojciec był alkoholikiem i znęcał się nad żoną, która by wyżywić dzieci, ciężko pracowała jako praczka. Mimo trudnych początków, udało mu się ukończyć medycynę i praktykować w zawodzie. Dopiero po latach Doyle zajął się wyłącznie pisaniem. Był dwukrotnie żonaty i miał pięcioro dzieci. Tytuł szlachecki dostał w 1902 r. I to nie za Sherlocka Holmesa, choć król Edward VII był jego fanem, ale za pamflet o wojnie burskiej. Doyle uhonorowany został również innymi odznaczeniami: Orderem Świętego Jana Jerozolimskiego, Medalem Afryki Południowej, Orderem Korony Włoch oraz Orderem Medżydów drugiej klasy (to jedno z najwyższych odznaczeń Imperium Osmańskiego). Książki o przygodach słynnego detektywa są najczęściej ekranizowanymi utworami na świecie, a sam Sherlock Holmes – jednym z najbardziej znanych w popkulturze bohaterów literackich. Powieściowy detektyw jest także inspiracją dla popularnego
serialu medycznego Doktor House.
Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 r. z powodu niewydolności serca. W chwili śmierci był z żoną w ogrodzie, a w ręku trzymał kwiat. Jego ostatnie słowa skierowane do Jean brzmiały: Jesteś wspaniała.