Książki Clarissy Pinkoli Estes powinna przeczytać każda kobieta. Dlaczego? Posłuchajcie cytatu z Biegnącej z wilkami: W głębi surowych krain naszych umysłów jesteśmy harde, nieugięte i zdajemy sobie sprawę, że bez wysiłku nie ma przeobrażenia. Wiemy, że w taki czy inny sposób trzeba się wypalić do cna, a potem usiąść w popiołach dotychczasowego życia i zacząć od nowa.
Clarissa Pinkola Estes, autorka tych słów, daje płci pięknej nadzieję na to, że mimo wszystko będzie lepiej i siłę, by tę nadzieję zrealizować. Ideałem byłoby, aby jej książki czytali też mężczyźni. Dlaczego? Bo żadna inna autorka nie powie im takiej prawdy o kobietach, jak ona.
Clarissa Pinkola Estes życiorys
Clarissa Pinkola Estes przyszła na świat 27 stycznia 1945 r. w małej 600-osobowej wiosce w pobliżu Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Członkowie jej meksykańsko-hiszpańskiej rodziny nie byli wykształceni, mądrość czerpali z natury. O wspólnotowych doświadczeniach opowiadali w przekazywanych sobie z pokolenia na pokolenie mitach i baśniach. W takich niezwykłych okolicznościach wzrastała przyszła pisarka. Nic dziwnego, że poetycko umiała mówić, jeszcze zanim nauczyła się pisać. Ale swoją karierę związała z inną dziedziną niż literatura. Tytuł doktora etnologii i psychologii klinicznej otrzymała w Union Institute & University, tytuł dyplomowanego psychoanalityka Międzynarodowego Związku Psychologii Analitycznej – w Zurychu w Szwajcarii. Jest psychoanalitykiem ze szkoły jungowskiej, czyli tej zapoczątkowanej przez
Carla Gustava Junga. W latach 60. pracowała jako specjalistka od stresu pourazowego w szpitalu dla weteranów wojennych w Hines, Illinois. Pomagała też więźniom i służyła w miejscach klęsk żywiołowych. Jednym słowem – była tam, gdzie psycholog był potrzebny najbardziej. By pomóc jak największej ilości osób, zaczęła pisać książki.
Clarissa Pinkola Estes przez 145 tygodni na liście New York Timesa
Tyle czasu jej
Biegnąca z wilkami. Archetyp Dzikiej Kobiety w mitach i legendach (1992 r.) utrzymywała się na liście bestsellerów tego jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników. Co takiego urzekającego jest w tej publikacji? Pozwala współczesnym kobietom odnaleźć w sobie pierwotną naturę, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia komfortu ich życia. Estes analizuje w niej kobiecą psychikę za pomocą baśni. Te opowieści mają być kluczem od rozpoznania problemu i odnalezienia na niego lekarstwa. Niebagatelną w tym rolę odgrywa intuicja. Powieść odniosła światowy sukces i przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków. Choć
Biegnąca z wilkami to jej najpopularniejsza pozycja,
Clarissa Pinkola Estes książki napisała też inne. W Polsce znana jest również jej nowsza
powieść Oswobodzenie silnej kobiety. Nieskalana miłość Matki Uwielbianej do dzikiej duszy (2011). Publikacja składa się z mających lecznicze właściwości opowieści, łączących pradawną mądrość ze współczesną codziennością.
Społeczne i polityczne zaangażowanie Clarissy Pinkoli Estes
Clarissa Pinkola Estes jest czynnie zaangażowana społecznie, m.in. współtworzyła pierwsze w Kolorado schroniska dla kobiet maltretowanych. Przez cztery lata pracowała również z ofiarami i świadkami masakry w Columbine High School w 1999 r., gdzie dwóch nastoletnich uczniów tej szkoły zamordowało 12 rówieśników i jednego nauczyciela, a 24 osoby ranili. Estes jest autorytetem docenianym na całym świecie. W 2006 roku została wprowadzona do Galerii Sławnych Kobiet w Kolorado, która honoruje kobiety o międzynarodowych wpływach. Pisarka jest też laureatką Medalu Prezydenta ds. Sprawiedliwości Społecznej.