Aleksiej Fiediarow nie jest reportażystą. Jego wykształcenie i zawód niewiele mają również wspólnego z fachem dziennikarskim. Mimo to
książki Aleksieja Fiediarowa są zaliczane do jednych z najlepszych reportaży ostatnich lat, co jest nie lada wyróżnieniem. Napisanie dobrego reportażu bowiem nie należy do najprostszych, a bez odpowiednio uporządkowanego przedstawienia faktów i stopniowego dostarczania czytelnikowi fal emocji, nawet najlepsza historia może stać się płytka i nieciekawa. Debiutancka
książka Aleksieja Fiediarowa to spis wspomnień i przemyśleń mężczyzny, którego życie wywróciło się o sto osiemdziesiąt stopni. Styl pisania autora wydaje się chłodny, a słowa wyzute z emocji. Wciąż jednak jest ona naprawdę dobrym reportażem. Dlaczego? Otóż to beznamiętne opisywanie faktów, wprowadza czytelnika w świat, w którym brak empatii jest powszedniością, a człowiek każdego dnia dowiaduje się, jak daleko jest w stanie się posunąć, aby przeżyć o jeden dzień dłużej w piekle.
Aleksiej Fiediarow to człowiek, który siedział
Aleksiej Fiediarow, autor reportażu, wywołującego ciarki na plecach wszystkich czytelników, którzy odważyli się po niego sięgnąć, z wykształcenia jest prawnikiem. Urodził się w Czuwaszji – republice, znajdującej się w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. To miejsce urodzenia okazało się dla niego zgubne.
Aleksiej Fiediarow już podczas studiów wykazywał się ogromnym samozaparciem i zaciętością. Dobrze wiedział, czego chce od życia. Kończąc edukację na uniwersytecie w Czeboksarach, rozpoczął pracę w biurze prokuratora. W 2007 roku został kierownikiem działu śledczego w lokalnej prokuraturze, kierując w tym samym czasie działem prawnym w wielkiej korporacji budowlanej. Rozwijał swoje kompetencje i budował coraz lepszą karierę zawodową, aż do 2013 roku. Został aresztowany. Powód był prosty i często spotykany w tej branży – łapówkarstwo.
Aleksiej Fiediarow został skazany na 3 lata za wręczenie łapówki, choć jak sam twierdzi, był to zarzut wyssany z palca. Po ogłoszeniu wyroku trafił on do kolonii karnej dla byłych pracowników służb. Kiedy dotarł na miejsce, okazało się, że od czasu zsyłek do słynnych Gułagów, lokalny system więziennictwa niewiele się zmienił.
Aleksiej Fiediarow – książka o piekle na powierzchni ziemi
Po odsiedzeniu kary
Aleksiej Fiediarow przeniósł się do Moskwy, gdzie niemal od razu zaczął opisywać swoje więzienne doświadczenia. Warunki, w jakich przebywają więźniowie po ogłoszeniu wyroku przez sąd, są uzależnione od rodzaju kolonii karnej. W republikach rosyjskich można trafić do jednego z czterech typów od najłagodniejszych po więzienia o zaostrzonym rygorze. W praktyce jednak przebywanie nawet w koloniach, przeznaczonych dla więźniów o najmniejszych przewinieniach może zamienić życie osadzonego w prawdziwe piekło na ziemi. O tym właśnie czytelnikom postanowił opowiedzieć
Aleksiej Fiediarow.
Książka pod tytułem
Człowiek, który siedział, jest reportażem z miejsca, w którym osadzeni codziennie walczą o to, aby pozostawić w sobie choć kroplę człowieczeństwa.
Książka Aleksieja Fiediarowa w wersji papierowej i elektronicznej
Aleksiej Fiediarow książkę Człowiek, który siedział poświęcił na dogłębny opis swoich najgorszych chwil i scen z życia więziennego, które choć nigdy nie powinny mieć miejsca, już na zawsze zostaną w jego pamięci. Przestrzeganie praw człowieka w więzieniach na terenie Federacji Rosyjskiej od lat jest przedmiotem szerokiej dyskusji. Wciąż odkrywane są nowe przypadki torturowania więźniów, doprowadzania do ich śmierci oraz niewyjaśnionych zaginięć.
Aleksiej Fiediarow przetrwał w tym świecie. Wrócił do wcześniej wykonywanego zawodu, prowadząc dział prawny fundacji charytatywnej wspierającej rosyjskich więźniów Rus’ Sidiaszczaja. Działa na rzecz osób, które doświadczyły tego samego, co on, a przy pomocy swojego reportaży stara się dotrzeć do jak największej ilości czytelników z całego świata, aby przekonali się oni, że słowo „więzienie” nie w każdym kraju oznacza to samo. Na naszej stronie internetowej znajdziecie dwie wersje
książki Aleksieja Fiediarowa – ebook oraz wersję papierową reportażu.