Kathleen Glasgow jest autorką znakomitych książek z gatunku literatury młodzieżowej. Jej powieści –
Dziewczyna w rozsypce i
How To Make Friends With the Dark w ekspresowym tempie wylądowały na listach bestsellerów New York Timesa. Młodzi czytelnicy pokochali ją za niepowtarzalny styl, realistycznych bohaterów powieści i co najważniejsze fakt, że nie boi się poruszać trudnych tematów, tak często pomijanych w kontekście młodych ludzi.
Książki Kathleen Glasgow opublikowano w dwudziestu sześciu krajach. Autorka bestsellerów mieszka w Tucson w Arizonie, gdzie za daje się poznać jako zwyczajna pracownica biura, nocą zaś, snuje niesamowite historie, które następnie przelewa na papier.
Biografia Kathleen Glasgow
Kathleen Glasgow urodziła się w 1969 roku. Zamieszkiwała w wielu miejscach – Pensylwanii, Nowym Meksyku, Minnesocie, aż w końcu dotarła do Arizony, gdzie zdecydowała się zostać na dłużej. Tytuł magistra uzyskała na University of Minnesota, gdzie ukończyła również studia podyplomowe z zakresu kreatywnego pisania. Jej ulubionymi autorami z dzieciństwa byli JD Salinger i Madeline L’Engle. Sama praktycznie od zawsze wiedziała, że w przyszłości zrobi wszystko, aby zostać pisarką. Marzenie
Kathleen Glasgow ziściło się w 2016 roku, kiedy to wydała swoją pierwszą książkę pod tytułem
Dziewczyna w rozsypce. W Polsce pierwsze wydanie pojawiło się w marcu 2017 roku. Czytelnicy pokochali twórczość
Kathleen Glasgow od pierwszego słowa najnowszej powieści.
Debiutancka powieść Kathleen Glasgow
Debiut literacki
Kathleen Glasgow to niezwykle smutna historia, przemawiająca szczególnie do czytelników wysokowrażliwych.
Dziewczyna w rozsypce opowiada o Charlie – nastolatce, której krok po kroku wali się cały świat. Ojciec dziewczyny popełnia samobójstwo. Ze swoim smutkiem zostaje całkowicie sama, nie mogąc znaleźć oparcia w pogrążonej w głębokiej żałobie matce. Z przerażeniem stwierdza, że nikt nie potrafi lub nie chce pomóc jej poradzić sobie z lękiem i rozrywającym serce bólem, które stają się dla niej ciężarem nie do udźwignięcia. Całkowicie pogrążając się w swoim smutku i samotności, zaczyna się okaleczać, skrzętnie ukrywając wszystkie swoje blizny poza domem. W szkole czuje, że zupełnie nie pasuje do otaczających ją wesołych i pewnych siebie rówieśników. To dobija ją jeszcze bardziej. Po pierwszej próbie samobójczej Charlie trafia do kliniki, w której okazuje się, że nie jest sama. To miejsce jest pełne osób takich jak ona – krzywdzących samych siebie za brak szczęścia. Wkrótce dziewczyna zaczyna wierzyć, że jej życie naprawdę ma wartość, a bolesne doświadczenia mogą dać jej źródło siły.
Kathleen Glasgow wydając tę powieść, daje do zrozumienia czytelnikom, że nawet w najtrudniejszych momentach życia, nie należy tracić nadziei.
Książka Kathleen Glasgow inspirowana przeżyciami autorki
Powieść
Dziewczyna w rozsypce to książka inspirowana własnymi doświadczeniami
Kathleen Glasgow z depresją, samookaleczaniem i uzależnieniem od używek. Autorka zdecydowała się posłać tę historię w świat, aby wesprzeć młodych ludzi, zmagającymi się z problemami, których sama doświadczyła w młodości.
Kathleen Glasgow w jednym z wywiadów wyznaje, że swoją pierwszą powieść dla młodzieży napisała jako pewien rodzaj długiego listu do dziewczyny, która lata temu usiadła obok niej w autobusie. Kobieta zauważyła na jej rękach świeże blizny, jednak nie miała odwagi się odezwać, chociaż czuła, że powinna.
Powinnam była powiedzieć „Ja też”, z żalem wyznaje reporterce. Zamiast tego jednak postanowiła wydać książkę, dla niej i dla innych młodych ludzi, którzy czują się przytłoczeni otaczającą ich smutną rzeczywistością.
Kathleen Glasgow – książki, które dają nadzieję
Książki Kathleen Glasgow poruszają delikatne tematy, trudne dla każdego, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Autorka mówi w nich o stracie, żałobie, depresji, a nawet nienawiści do samych siebie. Dotyka bardzo wrażliwych sfer życia. Na temat zdrowia psychicznego młodych ludzi pisze się i mówi wciąż za mało, tym bardziej że niezbyt chętnie sami przyznają się do kłopotów z własną emocjonalnością, czy nieumiejętnością pogodzenia się ze stratą najbliższej osoby.
Kathleen Glasgow stara się zmienić tę sytuację, pokazując w swoich książkach, że każdy przeżywa stratę w indywidualny sposób. Uświadamia czytelników, że przez żałobę trzeba przejść, nie da się jej obejść, nie ma na nią lekarstwa. Pragnie pokazać młodym ludziom, że zawsze mogą otrzymać wsparcie i pomoc, nawet jeżeli nie znajdują ich u swoich najbliższych. Że nie należy tracić nadziei na lepsze jutro.