Autor Stanisław Grzesiuk - biografia
Stanisław Grzesiuk urodził się 6 maja 1918 roku jako trzecie dziecko Franciszka i Anny Grzesiuków. W 1920 cała rodzina przeniosła się do jednej z najbiedniejszych dzielnic przedwojennej Warszawy - Czerniakowa. Tuż po wybuchu II wojny światowej porzucił pracę w fabryce kontrolowanej przez Niemców i dołączył do jednej z podziemnych organizacji zbrojnych. Niecały rok później, najprawdopodobniej w wyniku donosu został aresztowany przez Gestapo i zesłany na przymusowe roboty do III Rzeszy. W kwietniu 1940 roku Grzesiuk za pobicie niemieckiego gospodarza oraz ucieczkę z jego majątku trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, a następnie do obozu Mauthausen-Gusen. Stanisław Grzesiuk odzyskał wolność po 5 latach - dokładnie 5 maja 1945 tuż po odbiciu obozu przez wojska amerykańskie. Zmarł na gruźlicę 21 stycznia 1963 w Warszawie.
Stanisław Grzesiuk - twórczość
Trzynaście lat po wyzwoleniu Stanisław Grzesiuk wydał swoją pierwszą powieść pt. Pięć lat kacetu, opisując swoje wspomnienia z pobytu w obozach koncentracyjnych w latach 1940-1945. Niedługo później opublikował kolejna cześć swojej autobiografii Boso, ale w ostrogach, opowiadającą o dzieciństwie autora na warszawskim Czerniakowie. Ostatnia część trylogii - Na marginesie życia powstała w 1964 roku. Przedstawia ona walkę pisarza z gruźlicą, na którą zaczął chorować w trakcie swojego pobytu w obozach.
Stanisław Grzesiuk - upamiętnienie
Zagłębiając się w krótką biografię Stanisława Grzesiuka oraz czytając jego dzieła można stwierdzić, iż jego życiorys to idealny scenariusz na produkcję filmową. I rzeczywiście, w 2004 roku światło dzienne ujrzał dokument Grzesiuk, chłopak z ferajny w reżyserii Mateusza Szlachty. Dwanaście lat później widzowie mieli okazję obejrzeć dokument autorstwa Jarosława Wiśniewskiego pt. Grzesiuk. Ferajna wciąż gra.