SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Rafał Kosik - biografia

Rafał Kosik to pisarz science-fiction. Ma misję, by swoimi książkami zachęcać do czytania. I ma do tego odpowiednie narzędzie – jest autorem lektury szkolnej. Wielokrotnie na konwentach fantastyki młodzi ludzie dziękują mu za to, że to właśnie dzięki niemu pokochali czytanie. Architekt bez dyplomu – po trzech latach przerwał studia na Politechnice Warszawskiej i założył agencję reklamową Powergraph, którą następnie przekształcił w wydawnictwo. Rafał Kosik urodził się 8 października 1971 roku w Warszawie. W jego domu, jak na lata 70., było dużo książek. Tata czytał mu je przed snem, najczęściej powieści fantastyczne, które mały Rafał upodobał sobie szczególnie. Pierwszą lekturą, jaką pamięta, były Muminki. Wraz z czytaniem przyszło i pisanie. Kosik tworzył opowiadania od najmłodszych lat szkoły podstawowej. Zadebiutował Pokojami przechodnimi w miesięczniku Nowa fantastyka w 2001 roku. Na maturze napisał wypracowanie o Stanisławie Lemie. Dostał czwórkę i była to najwyższa ocena w jego szkole.

Rafał Kosik na liście lektur


Kosik książki wydaje od 2003 roku. Wtedy to ukazała się jego pierwsza powieść pt. Mars. W 2006 r. wydał Vertical, za który dostał nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i zwyciężył ex aequo (z Czarnym pergaminem Rafała Dębskiego) w plebiscycie Nautilus 2006. Jego kolejne powieści Kameleon (2008) i Różaniec (2018) zdobyły Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Kameleon dodatkowo – Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Dlaczego więc ten tak utytułowany pisarz zaczął tworzyć książki dla dzieci? Powodem nie był fakt, że taka literatura sprzedaje się lepiej niż ta dla dorosłych. Rafał Kosik pierwszą powieść dla dzieci napisał z… miłości. Kiedy jego syn miał 5 lat, autor czytał mu książki fantastyczne. Kiedy już przeczytał mu wszystko, co mieli w domu, stwierdził, że sam coś dla niego napisze. I tak powstała książka Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Powieść, która miała być tylko dla jego syna, okazała się tak interesująca, że postanowił ją wydać. Dziś seria o Feliksie ma już 15 tomów. Jej sukces początkowo zaskoczył autora. Odpowiadając na pytanie, z czego wynika ta popularność, Kosik uznał, że z poważnego, dorosłego traktowania młodego czytelnika. I oczywiście z dobierania odpowiedniej tematyki dla tej grupy wiekowej. Stara się, by w jego książkach było dużo akcji i sporo humoru. Pisarz zdradza, że woli tworzyć dla dzieci, choć to trudna praca. Młodzi ludzie są bowiem szczerzy i krytyczni, wytkną każdy błąd. W serii Felix, Net i Nika ukazało się dotychczas 15 książek. Pierwsza (Gang Niewidzialnych Ludzi) znalazła się nawet na liście lektur szkolnych (5 klasa) i dla wielu dzieciaków jest pierwszą fajną lekturą, jaką czytały. Natomiast na podstawie drugiej części z serii (Teoretycznie możliwie katastrofa) powstał w 2012 roku film.

Fascynacje literackie Rafała Kosika


Rafał Kosik przyznaje, że pisze z potrzeby opowiadania historii. I historia ta musi być ciekawa, bo jej czytanie ma być przyjemnością. Za mistrzów tworzenia takich opowieści uważa Stanisława Lema, Stephena Kinga i Philipa K. Dicka. Stąd i on sam tworzy książki, w których science fiction łączy się z horrorem. Nie interesuje go opisywanie rzeczywistości takiej, jaką jest.
... ...
Zobacz więcej produktów