Jeśli interesują Cię
książki Ryszarda Koziołka, to na pewno w tej kategorii znajdziesz coś dla siebie. Ryszard Koziołek to polski literaturoznawca, historyk literatury. Jego książki to zbiór rozpraw, opowiadań, esejów oraz felietonów. Są one barwne, wciągające i przesiąknięte zamiłowaniem do literatury, ale posiadają też ogromną wartość merytoryczną. Na pewno nie będziesz zawiedziony, jeśli sięgniesz po którąś z publikacji tego wybitnego autora.
Ryszard Koziołek — biografia
Ryszard Koziołek urodził się w Bielsku-Białej w 1966 roku. Swoją Alma Mater — Uniwersytet Śląski w Katowicach — ukończył z dyplomem magistra filologii polskiej (1991), a następnie w 1997 roku uzyskał tytuł doktora dzięki rozprawie pt.
Mimesis w „Twarzy Księżyca” Teodora Parnickiego. Jej opiekunem był jeden z bardziej znanych polskich historyków literatury, Krzysztof Kłosiński. 13 lat później
Ryszard Koziołek otrzymał stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy pt.
Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy, a także swojego naukowego dorobku. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej oraz pełni zaszczytną funkcję rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kadencja 2020-2024). Pod jego czujnym okiem powstało wiele prac licencjackich i magisterskich, ponieważ jako profesor uczelniany pełnił funkcję promotora, ale też recenzenta prac studentów.
Ryszard Koziołek — ciekawostki
W 2012 roku
Ryszarda Koziołka mianowano profesorem Uniwersytetu Śląskiego, a w 2016 uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką GDYNIA w kategorii eseistyki za utwór
Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. W 2017 roku profesor Koziołek odebrał Nagrodę im. Kazimierza Wyki. Od 2013 jest członkiem jury, od 2015 przewodniczącym Nagrody Literackiej „Nike”. Był członkiem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej (UKA).
Ryszard Koziołek — twórczość
Książki Ryszarda Koziołka to must have dla wszystkich miłośników literatury i nie tylko. Specjalizuje się głównie w ogólnym literaturoznawstwie, czasem konkretnie skupiając się na powieści modernistycznej. W 1999 roku wydano doktorską rozprawę profesora pod tytułem
Zdobyć historię. Problem przedstawienia w Twarzy księżyca Teodora Parnickiego, a w 2009 roku habilitacyjne
Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Następnie kolejno w 2011, 2016 oraz 2019 roku
Znakowanie trawy albo Praktyki filologii, Dobrze się myśli literaturą i
Wiele tytułów. Ma za sobą także liczne drobniejsze publikacje, jak np.
Co gra „Katarynka” Bolesława Prusa, Aleksandra w lustrze corridy czy
Miejsca po ojcach. W książce Koziołka
Dobrze się myśli literaturą znajdziemy zbiór esejów, dotyczących praktykowania wiary w literaturę, rozumianej jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę.
Sienkiewicz polityczny, Sienkiewicz ideologiczny to monografia, którą Ryszard Koziołek napisał wspólnie z profesorem Maciejem Glogerem z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Powstała ona w ramach projektu badawczego „Henryk Sienkiewicz. Obecność w kulturze polskiej XX wieku. Polskość i nowoczesność. Recepcja i nowe odczytania”. W części jest ona pokłosiem ogólnopolskiej konferencji naukowej, przeprowadzonej w kwietniu 2015 roku. Książka ukazuje się w serii „Sienkiewicz — nowe odczytania” jako część czwarta. Jak widać, miłośnicy literatury dzięki książkom Ryszarda Koziołka mogą poznawać nowe, ciekawe fakty z dziedziny literaturoznawstwa i poszerzać swoją wiedzę dzięki jego trafnym, wnikliwym analizom.