SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Stanisław Lem - biografia

Stanisław Lem to najbardziej znany zagranicą pisarz polski. Komputera nigdy nie nauczył się obsługiwać, dlatego swoje dzieła tworzył na maszynie do pisania. Wizjoner. Wiele nowinek technologicznych, z których teraz korzystamy, on wymyślił już w latach 50. ubiegłego wieku. Philip K. Dick, inny wybitny pisarz science fiction nie wierzył nawet w jego istnienie. Czym tak zalazł mu za skórę Stanisław Lem? Właściwie to nie wiadomo. Być może Dick zazdrościł mu wyobraźni? W każdym razie obok stwierdzenia, że Lem nie istnieje, rozsiewał też inne plotki. Według twórcy Człowieka z Wysokiego Zamku Stanisław Lem był… radzieckim szpiegiem.

Lwowskie pochodzenie Stanisława Lema


Jakie jeszcze inne ciekawe opowieści, tym razem prawdziwe, krążyły wokół polskiego twórcy? Lem urodził się 13 września 1921 roku we Lwowie, ale rodzice podali jako datę jego narodzin 12 września. Dlaczego? By syn nie miał pecha… Rodzice pisarza, Samuel Lem i Sabina Wolner byli Polakami żydowskiego pochodzenia. Lem nie chciał o tym pochodzeniu mówić. Jak i o przerażającym fakcie, że część jego rodziny została wymordowana podczas Holocaustu. Pisarz wręcz prosił dziennikarzy, by nie zadawali mu pytań związanych z tym tematem, bo wspomnienia przypłaca nieprzespanymi nocami… W gimnazjum był tak wybitnym uczniem, że okrzyknięto go najwybitniejszym dzieckiem w południowej Polsce. Młody Lem poszedł w ślady ojca – lekarza i studiował medycynę. Ale jego prawdziwą miłością była literatura. Karierę z nią związaną rozpoczął od publikacji w czasopismach związanych z fantastyką. Stanisław Lem książki wydawał od 1951 r., kiedy pojawiła się jego pierwsza powieść Astronauci.

Lem przewidział Internet


Największy polski pisarz z gatunku science fiction w swoich utworach opisał technologie, które pojawiły się na świecie po kilku dziesiątkach lat. Obok Internetu (wizja ta zawarta jest w jego Dialogach z 1957 r.), wymyślił e-booki, audiobooki i tablety (Powrót z gwiazd, 1961 r.), Google, smartfony i druk 3D (Obłok Magellana, 1955 r.), wirtualną rzeczywistość (Summa technologiae) oraz Matrix (Kongres futurologiczny, 1971 r.). Rok 1961 r. był szczególnie znaczący w jego twórczości. Wtedy to ukazały się Powrót z gwiazd i Solaris. To drugie doczekało się nawet kilku adaptacji filmowych. Zresztą, wiele książek naszego fantastycznego autora zostało zekranizowanych. Stanisław Lem to najczęściej tłumaczony polski autor. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków. O tym, że Lem to pisarz rangi światowej, świadczy fakt, że 23 listopada 2011 r. (60. rocznica wydania pierwszej książki autora Solaris), została mu poświęcona główna strona Google. Ale to i tak mało – sława Lema sięgnęła gwiazd, i to dosłownie! Jedna z planetoid okrążających Słońce została nazwana jego nazwiskiem. Kiedy w Polsce wprowadzono stan wojenny, Lem wyjechał do Berlina Zachodniego. Do kraju wrócił pod koniec lat ’80. Zmarł w 2006 r. w Krakowie.

Stanisław Lem obsypany nagrodami


Nie sposób wymienić wszystkich wyróżnień i odznaczeń, jakimi został uhonorowany nasz autor, dlatego skupimy się tylko na odznaczeniach państwowych, jakie otrzymał. A są to: Złoty Krzyż Zasługi (1955 r.), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1959 r.), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1965 r.), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1970 r.), Nagroda Literacka Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1973 r.), Nagroda Państwowa I stopnia w dziedzinie literatury (1976 r.), Order Sztandaru Pracy II klasy (1979 r.), Order Orła Białego (1996 r.) i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005 r).
... ...
Zobacz więcej produktów