Autor Cesare Lombroso - biografia
Postać Cesara Lombroso, włoskiego psychiatry i antropologa, na zawsze zapisała się na kartach ludzkości. Pochodzący z Werony badacz przez wielu specjalistów uważany jest za ojca kryminologi. Lombroso zbierał materiały w zakładach medycyny sądowej, w aresztach i więzieniach. Badacz jest też twórcą włoskiej szkoły pozytywistycznej w dziedzinie kryminologi. Cesare Lombroso upamiętnił swoje liczne spostrzeżenia na literackich stronicach. Największe uznanie zdobyły jego rozprawy z dziedziny kryminologicznej, której Lombroso był jednym z prekursorów. Mimo iż wiele tez jego autorstwa zostało do dziś obalonych, wybitny kryminolog pozostaje szanowany i doceniany, ze względu na jego wkład w rozwój nowatorskiej w jego czasach dziedziny.
Cesare Lombroso – dlaczego zainteresował się kryminologią ?
Lombroso urodził się w pierwszej połowie XIX wieku we Włoszech. Wywodził się z zamożnej, wielodzietnej rodziny, która posiadała spory fragment ziemi. Po ukończeniu edukacji podstawowej wybrał się na studia medyczne do Pawii. W późniejszym czasie Cesare Lombroso uczęszczał również na uniwersytety w Padwie, Wiedniu i Genui. Zdobycie medycznego wykształcenia umożliwiło badaczowi wstąpienie na staż medyczny w wojsku, gdzie pełnił funkcję lekarza. Służba na froncie umożliwiła mu systematyczne badania na dużych próbach badawczych. Lombroso zauważył również zjawisko tatuażu, opisane później w odrębnej pracy. Przez wielu ten fenomen uważany jest za źródło jego zainteresowań kryminologią. Cesare Lombroso przeprowadził też badania antropometryczne na kilku tysiącach żołnierzy i zestawił wyniki z badaniami nad ludnością różnych rejonów Włoch. Okres działalności w wojsku jako lekarz wojenny obudził w Lombroso pasję do kryminologii, którą po rezygnacji z funkcji postanowił badać wnikliwiej. Kontynuował jednocześnie pracę w placówkach medycznych oraz na uniwersytetach w roli wykładowcy.
Jak Cesare Lombroso postrzegał kryminologię?
Kryminologia jest dziedziną zajmującą się osobą sprawcy przestępstwa, przyczynami jego czynu i warunkami społecznymi, w jakich go dokonał. Twórca kryminologi Cesare Lombroso opracował pierwsze tezy dla tak istotnej dziś dziedziny nauki. Najsłynniejsza teoria Lombroso, którą opisał w książce Człowiek zbrodniarz w stosunku do antropologii, jurysprudencji i dyscypliny więziennej, głosiła, że przestępczość była dziedziczna, a „urodzonego przestępcę" można by rozpoznać po defektach fizycznych, które wskazywałyby na atawizm przestępcy. Wspomniane badania przeprowadzone przez Lombrosso przez długi czas były głównym narzędziem wykorzystywanym do opisywania profili ludzi popełniających przestępstwa. Niektóre z pomysłów kryminologa do dziś brane są pod uwagę i pozostają przedmiotem dyskusji.
Cesare Lombroso – ciekawostki
Prawdziwe imię Lombroso to Ezechia Marco, znane szerszej publice Cesare jest natomiast jedynie pseudonimem. Kryminolog interesował się również dziedziną psychiatrii czy antropologii. Aby poszerzyć kontekst swoich badań, Cesare Lombroso napisał Podręcznik Grafomanii, w którym analizuje relacje między charakterem i osobowością człowieka a cechami jego pisma. Od 1871 Lombroso zaczął pracować jako dyrektor zakładu dla obłąkanych w Pesaro, gdzie obserwował przebieg wielu chorób psychicznych.