SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Adrian McKinty - biografia

Adrian McKinty to autor wielu powieści kryminalnych i thrillerów oraz książek dla młodzieży. W Polsce zrobiło się o nim głośno za sprawą mrocznego thrillera Łańcuch wydanego przez wydawnictwo Agora. Na swoim koncie posiada wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Edgara Allana Poe za Rain Dogs, dwukrotnie Nagrodę Neda Kelly'ego za In the Morning I'll Be Gone z 2014 oraz Police at the Station and They Don't Look Friendly z 2017, a także Nagrody Barry'ego, Audie i Anthony’ego.

Biografia Adriana McKinty


Adrian McKinty urodził się w 1968 roku w Belfaście i jest czwartym z pięciorga rodzeństwa. W latach młodości zaczytywał się głównie w książkach fantasy, science fiction i kryminałach. Wówczas jego ulubionymi autorami byli: Ursula K. Le Guin czy Jim Thompson. McKinty studiował prawo na uniwerytecie Warwicka, a na Oxfordzie filozofię i politologię. Po studiach podejmował się wielu prac - był barmanem, nauczycielem języka angielskiego, bibliotekarzem, akwizytorem, a nawet trenerem Rugby.

Powikłana kariera literacka McKinty’ego


Początek kariery literackiej Adriana McKinty’ego to opublikowanie w 2003 roku powieści kryminalnej Dead I Well May Be, która w efekcie doczekała się dwóch kontynuacji. Następnie przyszedł czas na trylogię science fiction dla młodzieży - Lighthouse, której akcja rozgrywa się na fikcyjnej planecie Altair. W 2008 roku autor wraz z żoną na stałe przeprowadził się do Australii, gdzie pisanie stało się dla niego pracą na pełen etat. Wkrótce po przeprowadzce ogromną popularność przyniosła mu seria z konstablem Seanem Duffy'im, za którą otrzymał prestiżową nagrodę Neda w kategorii Najlepsza Powieść (2014). Oprócz tego McKinty zajmował się pisaniem publicystyki, esejów i recenzji dla poczytnych gazet i czasopism, takich jak The Guardian, The Washington Post czy The Independent. Dobra passa nie trwała jednak długo, bo już w 2017 roku autor zmuszony był porzucić pisanie. Brak stałego dochodu i niezbyt duże wpływy ze sprzedaży książek skończyły się dla niego eksmisją. Aby się ratować, autor podjął się pracy jako kierowca Ubera. Nie wiadomo, jakby to się skończyło, gdyby nie wpływ agenta Salerno, który dowiedziawszy się o sytuacji, w jakiej znalazł się pisarz, zadzwonił do niego w środku nocy, aby nakłonić go do pisania. W ten sposób powstał Łańcuch, który stał się komercyjnym hitem - prawa do wydania wykupiono w 37 krajach. Na postawie książki ma powstać również film z wytwórni Paramount. Akcja powieści koncentruje się wokół uprowadzeń dzieci, w które zamieszana jest organizacja Łańcuch, która nawiązuje do łańcuszkowych wyzwań wysyłanych przez dzieci i młodzież między sobą. Zasada jest prosta, jeśli chcesz jeszcze zobaczyć swoje dziecko, musisz zapłacić okup i samemu jakieś porwać. Łańcuch zdobył pierwsze miejsce w kategorii Książka Roku 2019 na łamach magazynu The Time.
... ...