Autor Jan Mencwel - biografia
Jan Tomasz Mencwel to urodzony w 1983 roku polski publicysta, komentator, działacz i aktywista, ale również autor książek. Obecnie najbardziej aktywny zawodowo w obszarze dziennikarskim. Pełni funkcję redaktora w piśmie Kontakt. Ponadto publikuje i komentuje w: ngo.pl, Kulturze Liberalnej, Res Republice, Gazecie Stołecznej, Rzeczpospolitej, Super Expressie, Fakcie czy w Polska The Times. Współpracuje także z organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Stocznia.
Jan Mencwel - działalność i wyróżnienia
Zakres jego działań aktywistycznych jest równie szeroki, jak dziennikarskich. Jest członkiem - założycielem stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w którym pełni funkcję przewodniczącego. Jednym z największych sukcesów Jana Mencwela na tym polu jest obrona tzw. domków fińskich tworzących Osiedle Jazdów. W 2021 roku został wyróżniony przez Aspen Institute Central Europe Leadership Award, której celem jest wspieranie potencjału jednostek mogących wywrzeć pozytywny wpływ na społeczeństwo. Od 2018 roku zawodowo związany jest z organizacją pozarządową ClientEarth zajmującą się kwestiami ochrony środowiska, prawa, nauki oraz polityki publicznej. Mencwel odpowiedzialny jest tam za kampanie związane z ochroną klimatu.
Autor reportaży Betonoza i Hydrozagadka
W 2020 roku nakładem Krytyki Politycznej wydał książkę Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta. Pierwsza pozycja autorska Mencwela dotyka aktualnego problemu społecznego, jakim są budzące kontrowersje rewitalizacje miast. Pozycja napisana jest w duchu reportażu problemowego i dotyczy eskalującego problemu zwiększania powierzchni betonowych kosztem zieleni w polskich miastach. Oprócz tego wychodzi naprzeciw niekontrolowanej działalności deweloperskiej nieuwzględniającej potrzeby obcowania z naturą. Jest to tytuł odzwierciedlający poglądy Jana Mencwela dotyczące planowania przestrzennego miast, które coraz częściej uderza w naturę. W 2021 roku dzięki Betonozie został nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Książka Reporterska Roku. Hydrozagadka. Kto zabiera polską wodę i jak ją odzyskać to druga książka napisana przez aktywistę. Podobnie jak poprzednia, wypełnia znamiona literatury faktu i reportażu. W Hydrozagadce Mencwel zwraca przede wszystkim uwagę na palący problem zaburzonej gospodarki wodnej w Polsce. Próbuje dociec źródła problemu oraz kładzie nacisk na konieczność wprowadzania zmian w wielu obszarach polskiego przemysłu. Wskazuje na potencjalne przyczyny powstałego kryzysu wodnego i przedstawia propozycje na ograniczenie jego skutków. Książkę wzbogacają rozmowy z naukowcami oraz hydrologami, którzy mówią o alternatywach dla wielu procesów zużywających ogromne ilości wody.