Powieści:
Zwrotnik Raka,
Czarna wiosna i
Zwrotnik Koziorożca przez lata nie mogły być publikowane w Stanach Zjednoczonych. Powód? Za dużo w nich erotyki. Dla wielu czytelników już sam ten fakt był (i jest) pretekstem, by sięgnąć po jego dzieła. Zanim jednak
Henry Miller został wielkim pisarzem, imał się w życiu rozmaitych zajęć. Był śmieciarzem, mechanikiem, konduktorem czy urzędnikiem.
Henry Miller życiorys
Henry Miller urodził się 26 grudnia 1891 roku w Nowym Jorku w rodzinie niemieckich emigrantów. W młodości działał w Socjalistycznej Partii Ameryki. Studiował tylko przez jeden semestr – w City College of New York. Następnie, jak wspomnieliśmy, pracował w różnych zawodach, m.in. w latach 1920-1924 był urzędnikiem w Western Union, firmie zajmującej się usługami finansowymi. Zrezygnował z tej dobrej posady, by całkowicie poświęcić się pisaniu. Życie prywatne miał równie skomplikowane – żonaty był kilka razy.
Skandalista Henry Miller
Zwrotnik Raka, Czarna wiosna i Zwrotnik Koziorożca to najbardziej znany cykl Millera. Najbardziej znany, bo okrzyknięty mianem gorszącego i demoralizującego. Lepszej reklamy pisarz mieć nie mógł. Te trzy książki opowiadają historię amerykańskiego emigranta, głodującego intelektualisty z radością oddającego się miłosnym uciechom. Opisy w nich zawarte szokowały współczesnych Millerowi, bo były dosłowne, pozbawione autocenzury. Sam
Henry Miller określał te powieści jako publikacje wymierzone przeciwko uniwersalnym wartościom: Miłości, Człowieczeństwu, Sztuce, Bogu, Pięknu, Czasowi i Przeznaczeniu. Egzemplarze Zwrotnika Raka, sprzedawane w Stanach Zjednoczonych spod księgarskich lad, były konfiskowane. W 1950 roku doszło nawet z tego powodu do procesu. Rząd Stanów Zjednoczonych został pozwany (za konfiskatę powieści) przez Ernesta Besiga, kierownika oddziału organizacji American Civil Liberties Union w San Francisco. Za wartością literacką Zwrotnika Raka zeznawało 19 znanych literatów. Niestety, sędzia zawyrokował, że książka jest pełna ohydnych fragmentów i odrzucił pozew. Tekst i tak był w Stanach przemycany. Chowano go w szalach, a nawet w bieliźnie. Barney Rosset, jeden z walczących o prawa do wydania powieści powiedział: Moja determinacja, by wydać Zwrotnik Raka szła w zgodzie z moim wieloletnim przekonaniem, że autor powinien mieć swobodę pisania tego, na co ma ochotę, czytelnik czytać to, co na ma ochotę, a wydawca publikować wszystko. Wszystko.
Henry Miller książki wydawał od 1934 roku. Wtedy właśnie ukazał się skandaliczny Zwrotnik Raka. Inne ważne dzieła pisarza to m.in.: Czarna wiosna (1936), Zwrotnik Koziorożca (1939),
Kolos z Maroussi (1941) – przez wielu, łącznie z autorem, uważany za najlepszy utwór, Klimatyzowany koszmar (1945), Książki mojego życia (1952), Noce miłości i śmiechu (1955) czy Diabeł w raju (1956). W swoich powieściach Miller łączył wątki autobiograficzne, socjologiczne, filozoficzne i surrealistyczne.
Henry Miller mówi, jak pisać
W jednej ze swoich publikacji pt.
On writing Miller dał wskazówki początkującym autorom książek. Jako że mogą być pomocne dla wszystkich miłośników powieści, pozwolimy je sobie tutaj zaprezentować. Po pierwsze, na raz należy pracować tylko nad jednym zadaniem. Po drugie, podchodzić do pisania spokojnie, nawet jeśli coś nam nie wychodzi. Denerwowanie się tylko zaszkodzi pracy. Po trzecie, pisanie to praca rzemieślnicza. Tworzymy według planu, a nie wtedy, kiedy nam się chce. Po czwarte, kiedy nie możemy wymyśleć kolejnej części powieści, powinniśmy pracować nad udoskonalaniem tego, co już stworzyliśmy. Po piąte, pisać należy z przyjemnością. Po szóste, na liście swoich priorytetów pisanie trzeba postawić na pierwszym miejscu. Po siódme, nie można jednak zapominać o życiu – spotykać się z ludźmi, bawić się.