Remigiusz Mróz – niezwykle ważna postać na rynku literackim. Utalentowany pisarz, mający na swoim koncie kilkadziesiąt popularnych powieści. Ukończywszy z wyróżnieniem studia prawnicze i osiągnąwszy tytuł naukowy doktora nauk prawnych, zdecydował się zrezygnować z tej ścieżki kariery. Podjął decyzję o byciu pisarzem. W swojej twórczości,
Remigiusz Mróz czerpie z różnych gatunków literackich – powieści historycznej, kryminału, thrillera prawniczego czy horroru.
Serie książek Remigiusza Mroza
Pod własnym nazwiskiem
Remigiusz Mróz opublikował kilka uznanych cykli. Do najpopularniejszych należą: 1. Trylogia Parabellum, na którą składają się tytuły:
Prędkość ucieczki,
Horyzont zdarzeń oraz
Głębia osobliwości. Parabellum to powieści historyczne opisujące niezwykłą tułaczkę dwóch braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie... Oraz kochać piękne kobiety. 2. Seria
książek Remigiusza Mroza z komisarzem Forstem liczy sobie pięć tytułów:
Ekspozycja,
Przewieszenie,
Trawers,
Deniwelacja i
Zerwa. Bohaterem kryminalnego cyklu jest komisarz Wiktor Forst, którego poznajemy w momencie, gdy całą Polską wstrząsnęło zabójstwo człowieka na Giewoncie. Niekonwencjonalny w swych metodach Forst rozpoczyna śledztwo, którego konsekwencje będą ciągnęły się za nim przez długie lata... 3. Niezwykle popularna seria z Joanną Chyłką liczy dziś już dwanaście tomów:
Kasacja,
Zaginięcie,
Rewizja,
Immunitet,
Inwigilacja,
Oskarżenie,
Testament,
Kontratyp,
Umorzenie,
Wyrok,
Ekstradycja i
Precedens. Dwie pierwsze części cyklu zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru (po raz pierwszy w historii nagrody dwie książki jednego autora znalazły się w finale). Ze względu na wykształcenie,
Remigiusz Mróz odnajduje się doskonale w realiach thrillera prawniczego. Jego bohaterka Joanna Chyłka jest nieprzebierającą w środkach prawniczką, która zrobi wiele by odnieść zwycięstwo w sądowej batalii. Cykl doczekał się nawet adaptacji na serial telewizyjny. Program emitowany był na kanale TVN od 2018 roku, we wrześniu 2019 rozpoczęto zdjęcia do drugiego sezonu. 4. Cykl w kręgach władzy składa się z trzech tytułów:
Wotum nieufności,
Większość bezwzględna i
Władza absolutna. Jest to pierwsza polska seria political fiction. W należących do niej
książkach Remigiusz Mróz połączył wątki kryminalne z politycznymi intrygami na najwyższych szczeblach władzy, tworząc nad wyraz wciągającą powieść.
Remigiusz Mróz pod pseudonimem
Remigiusz Mróz zdecydował się również stworzyć cykl książek pod pseudonimem Ove Løgmansbø
. Autor przygotował Trylogię z Wysp Owczych, a jej tomy to:
Enklawa,
Połów, i
Prom. To powieści kryminalne, opowiadające o wydarzeniach na Wyspach Owczych, uchodzących za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Farmerzy żyją tam spokojnie, zajmując się swoimi sprawami i przejmując jedynie tym, by liczba turystów w sezonie nie spadła. Pewnej nocy wszystko się zmienia...
Remigiusz Mróz - książki niezależne
Remigiusz Mróz jako niebywale płodny pisarz, ma na swoim koncie także wiele niezależnych powieści, w tym kontrowersyjną
Czarną Madonnę, która uchodzi za horror religijny, a także pełen zagadek
Hashtag. Pozostałe powieści to
Wieża milczenia,
Turkusowe szale, Chór zapomnianych głosów,
W cieniu prawa, Świt, który nie nadejdzie, Lot 202 oraz
Osiedle RZNiW.
Jaka jest twórczość Remigiusza Mroza?
Remigiusz Mróz nie ogranicza się w swojej twórczości do jednego gatunku. Pisze zarówno kryminały, czy thrillery, jak i powieści historyczne czy science fiction. To, co łączy wszystkie jego historie, to dynamiczna fabuła i liczne zwroty akcji. Autor chętnie spaja ze sobą elementy charakterystyczne dla wielu gatunków. Nierzadko porusza też w swoich powieściach tematy aktualne społecznie. Komentował między innymi kwestie przemocy domowej (jest zresztą ambasadorem kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet „Kocham. Szanuję”), mniejszości narodowych oraz uchodźców. Nie boi się też opowiadać o wychodzeniu z traum i trudnych doświadczeniach.
Książki Remigiusza Mroza zostały przetłumaczone na wiele języków obcych, w tym niemiecki, czy japoński. Pisarz jest laureatem wielu nagród literackich oraz plebiscytów.