Geniusz we wszystkim, co robił – tak opisała wybitnego hinduskiego pisarza jego żona. On sam wyrażał się o sobie zdecydowanie skromniej:
Jestem pisarzem, o którego książkach ludzie myślą, że to inni je czytają.
V.S. Naipaul, a właściwie – sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul urodził się w 1932 roku w miejscowości Chaguanas, leżącej na zachodnim wybrzeżu południowoamerykańskiej wyspy Trynidad. Pochodził z rodziny hinduskich imigrantów z Indii. Pisarski talent odziedziczył po ojcu.
V.S. Naipaul, bo takim skrótem podpisywał swoje książki, ukończył studia w Anglii. Początkowo pracował dla stacji BBC jako prezenter, a następnie jako krytyk literacki.
V.S. Naipul – podróżnik poszukujący własnej tożsamości
Azja, Afryka, obie Ameryki… Hinduski pisarz zwiedził te kontynenty wzdłuż i wszerz. Owocem tych podróży stały się jego książki. Zaczął od
Masażysty cudotwórcy i
Wyborów w Elwirze, powieści o brytyjskiej kolonii na swojej rodzinnej wyspie. Kilka lat później, w 1961 roku zdobył rozgłos powieścią pt.
Dom pana Biswasa. Opisał w niej Wielką Brytanię widzianą oczami przybysza z innego kraju. Sławę autora ugruntowały następne powieści (np.
Zakręt rzeki), eseje i reportaże z podróży.Kolejne
książki V.S. Naipula uznawane są za coraz bardziej pesymistyczne z powodu poruszania w nich przez pisarza osobistego wątku – poszukiwaniu tożsamości po opuszczeniu ojczyzny. Sam autor zaczął być porównywany do
Josepha Conrada.
V.S. Naipaul z literacką Nagrodą Nobla
W swoich publikacjach
Naipaul poruszał tematy trudne. Zwracał uwagę na negatywny wpływ fundamentalizmu na politykę i życie codzienne w państwach islamskich. Za propokojowe działania w roku 1990 Naipaul z rąk królowej Elżbiety II otrzymał tytuł szlachecki, a 11 lat później nagrodzono go wyróżnieniem, o którym marzą wszyscy pisarze – Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Jak jej przyznanie uzasadniła Akademia Szwedzka?
Za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas, by dostrzec obecność przemilczanej historii. Akademia określiła go również spadkobiercą Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty. Wśród innych nagród, jakie dostał
V.S. Naipaul, warto wymienić: Nagrodę Bookera (1971 r.), Nagrodę im. T.S. Eliota (1986 r.) oraz Nagrodę im. Davida Cohena (1993 r.). Pisarz, którego mianowano jednym z najważniejszych twórców ubiegłego wieku, zmarł 6 dni przed swoimi 86. urodzinami. Pożegnali go najważniejsi politycy wielu krajów. Kilkadziesiąt powieści, reportaży, esejów i opowiadań autorstwa V.S. Naipaula można dostać także wydanych w języku polskim.