Joanna Ostrowska to urodzona w 1983 roku polska pisarka i autorka książek o tematach ważnych i trudnych. Za swoją działalność badawczą oraz wydane publikacje na temat historii osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej w 2021 roku została uhonorowana nagrodą Orfeo Iris 2021 ILGCN, czyli International Rainbow Culture Network.
Joanna Ostrowska za swój reportaż historyczny
Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej została nominowana do literackiej nagrody Nike. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej w 2021 roku.
Joanna Ostrowska – książki, teatr, film. Czym jeszcze zajmuje się pisarka?
Joanna Ostrowska jest wszechstronnie wykształconą pisarką, historyczką, krytyczką filmową oraz dramaturżką teatralną. Jest absolwentką Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedry Judaistyki również na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim.
Joanna Ostrowska studiowała także produkcję filmową i telewizyjną na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pisarka zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych z dziedziny historii ze specjalnością judaistyka na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Joanna Ostrowska – twórczość autorki
Joanna Ostrowska oprócz nagrodzonej nominacją do nagrody Nike książki
Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej napisała także, między innymi, obszerny reportaż
Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej. Książka ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa
Marginesy. Reportaż opowiada historie osób, które dotąd nie opowiadały o swoich doświadczeniach z okresu II wojny światowej. Nie brakuje tam wypowiedzi kobiet zajmujących się prostytucją jeszcze przed wybuchem wojny, także tych, które do takiej pracy zmuszono.
Joanna Ostrowska w swoich książkach porusza tematy trudne, niewygodne i pomijane. Oprócz reportaży, których jest autorką, jest także współautorką kilku publikacji historycznych, między innymi książki
Auschwitz. Pamięć o nieheteronormatywnych ofiarach obozu.