Jan Parandowski urodził się 11 maja 1895 roku we Lwowie, natomiast zmarł 26 września 1978 roku w Warszawie. Wybitny polski pisarz, eseista, tłumacz literatury i medalista olimpijski w 1936 roku.
Jan Parandowski osiągnął wielki sukces pisarski, był dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego najsłynniejsze dzieło — Mitologia: Wierzenia i podania Greków i Rzymian, na stałe zagościło w programie edukacji szkolnej, dzięki przedstawieniu mitów w przychylny i pozbawiony kontrowersji obyczajowych sposób.
Młodość i kariera Jana Parandowskiego
Jan Parandowski był synem ks. Jana Bartoszewskiego, duchownego greckokatolickiego i Julii Parandowskiej. W 1913 roku rozpoczął studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego, które zostały przerwane w okresie I wojny światowej. Parandowski powrócił na studia w 1920 roku i ukończył je, uzyskując w 1923 roku magistra z filologii klasycznej i archeologii. W latach 1922–1924 był kierownikiem literackim w wydawnictwie Alfreda Altenberga, gdzie zorganizował serię przekładów z literatur klasycznych oraz serię
Wielcy pisarze.
Jan Parandowski współpracował również z wieloma czasopismami, do których należały:
Gazeta Poranna,
Tygodnik Ilustrowany,
Wiadomości Literackie,
Tygodnik Powszechny,
Meander,
Tęcza i Pamiętnik Warszawski. W 1936 roku w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie
Jan Parandowski otrzymał brązowy medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury za książkę
Dysk Olimpijski. Jeszcze w tym samym roku pisarz zdobył Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury za wybitną twórczość literacką. Parandowski, za dokonane dla kraju zasługi, w 1964 otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia, a jedenaście lat później uhonorowany został za całokształt twórczości przez Radio Wolna Europa. W tym samym roku otrzymał również tytuł doktora Wydziału Filologii Chrześcijańskiej KUL.
Jan Parandowski od 1978 roku spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Jan Parandowski – twórczość
Jan Parandowski zasłynął ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną, był znawcą i popularyzatorem literatury oraz kultury starożytnej w Polsce. Próby opisu mitologii dla dzieci podjął się również Rick Riordan, w swojej słynnej serii młodzieżowej:
Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Do najważniejszych dzieł
Jana Parandowskiego zaliczyć można:
Dysk olimpijski,
Eros na Olimpie,
Petrarkę i
Mitologię. Ostatnia z wymienionych pozycji —
Mitologia, została napisana w 1924 roku i była wielokrotnie wznawiana. Książka była znacząca w popularyzacji podstaw kultury antycznej w Polsce ze względu na różne ważne cechy: piękno i prostotę stylistyczną oraz na wierne, lecz pozbawione kontrowersji obyczajowych opisanie najważniejszych greckich mitów. Autor podjął temat mitologii (w wersji dla dorosłych) również w książce
Eros na Olimpie.
Książki Jana Parandowskiego i wiele więcej, znajdziesz na naszej stronie.