Autor Patryk Pleskot - biografia
Patryk Pleskot jest polskim historykiem i politologiem, na co dzień piastuje stanowisko głównego specjalisty w Instytucie Pamięci Narodowej oraz profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego. W kręgu zainteresowań Pleskota znajduje między innymi historia i historiografia francuska, historia społeczno-kulturalna i polityczna okresu PRL, badania migracyjne, epoka „Solidarności” czy badania nad pamięcią społeczną. W jego życiorysie istotną rolę odgrywa edukacja; Patryk Pleskot jest bowiem absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego i École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. Studiował także na uniwersytecie w Nancy. Został stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rządu Republiki Francuskiej. W 2007 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. W 2013 przebywał w charakterze visiting fellow na University of Western Sydney w Australii. W 2015 decyzją Rady Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk Patryk Pleskot otrzymał długo wyczekiwany stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie politologii. Po zakończeniu przygody jako student Pleskot zdecydował się na kontynuację kariery naukowej na stanowisku profesora.
Książki Patryka Pleskota – o czym są?
Prócz talentu dydaktycznego Patryk Pleskot dysponuje również umiejętnościami pisarskimi. W swojej karierze autor napisał wiele artykułów naukowych, pozostających w tematyce historycznej i politycznej. Ponadto Pleskot jest autorem powieści, wnikliwie opisujących wybrane wydarzenia na polskiej lub francuskiej osi czasu. Przykładowo, wydane w 2020 roku Sądy bezprawia. Wokół pokazowych procesów politycznych organizowanych w Warszawie (1944-1989) w sposób skrupulatny przedstawiają analizę działań aparatu partyjno-państwowego, który sprawował władzę w ludowej Polsce. Patryk Pleskot zdecydował się również na wydanie biografii mówionej Andrzeja Paczkowskiego, polskiego działacza opozycyjnego okresu PRL. Jest to szczególna gratka dla wszystkich fanów polskiej literatury politycznej.
Patryk Pleskot – nagrody i wyróżnienia
Wieloletnia działalność Patryka Pleskota nie pozostała obojętna czytelnikom i krytykom. Od 2013 trwa jego niemal nieprzerwana passa nagród i wyróżnień. W październiku 2013 r. książka Pleskota Kłopotliwa panna S. Postawy polityczne Zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL (1980–1989) została nagrodzona w Konkursie Książka Historyczna Roku organizowanym przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej. Jeszcze w tym samym roku książka otrzymała Nagrodę Klio III stopnia w kategorii „monografia naukowa”. W październiku 2014 r. została natomiast nominowana do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas oraz do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Bez wątpienia Kłopotliwa Panna S… przyniosła literackiej działalności Patryka Pleskota największe uznanie. W następnych latach Pleskot został laureatem między innymi Nagrody Kilo czy Nagrody Historycznej Polityki. Ponadto pisarz odznaczony został prestiżowym Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.