Autor Marshall B. Rosenberg - biografia
Każdy z nas obiera w swoim życiu cel, do którego sukcesywnie dąży. Niektóry, swoją drogę wiążą z rozwojem społeczeństwa i kultury, stawiając pracę z ludźmi na pierwszym miejscu. Taką misję obrał między innymi Marshall Rosenberg, amerykański psycholog, mediator oraz nauczyciel. Rosenberg wierzył w potęgę rozwoju komunikacji, począwszy od wczesnych lat 60., pracował nad postulowaniem komunikacji bez przemocy oraz procesem wspierania partnerstwa i rozwiązywania konfliktów między ludźmi. Swoje cenne spostrzeżenia Marshall Rosenberg zapisał w wielu autorskich książkach o tematyce psychologicznej, które umożliwiają czytelnikom zapoznanie się między innymi z problematyką kłótni i rozwiązywania konfliktów, czy z tematem mocy, jaką daje człowiekowi empatia.
Skąd pochodził Marshall Rosenberg?
Marshall Bertram Rosenberg urodził się 6 października 1934 roku w miejscowości Canton w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. Wywodził się z kochającej i wspierającej rodziny o żydowskich korzeniach. Ze względu swoje pochodzenie, Rosenberg w okresie szkolnym niejednokrotnie doświadczał drwin, przemocy i wykluczenia społecznego. Obserwował też jak kolor skóry, czy nazwisko może wywoływać niebezpieczne reakcje otoczenia. Rozmyślał nad tym, dlaczego nienawidzimy osób wyłącznie z powodu cechy, nad którą nie ma się kontroli i o której niewiele się wie. Dziecięce doświadczenia Marshalla Rosenberga miały istotny wpływ na późniejszy wybór kierunku studiów, którym okazała się psychologia.
Marshall Rosenberg – porozumienie bez przemocy
Marshall Rosenberg pracował w różnych środowiskach, na całym świecie w 60 krajach. Podejmował się między innymi funkcji mediatora w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, trenera w instytucjach oświaty wszelakiego rodzaju i szczebla, czy mentora dla rodziców. Głównym celem Rosenberga zawsze była jednak działalność w imieniu porozumiewania się bez przemocy. Z jego inicjatywy, w latach 60. powstała organizacja pozarządowa – Center for Nonviolent Communication. Zrzesza ona certyfikowanych trenerów Porozumienia, którzy do dziś swoją naukę opierają na cennych spostrzeżeniach psychologa. Sukces grupy przerósł wszelkie oczekiwania, Porozumienie jest bowiem obecne na wszystkich kontynentach, w przeszło 100 krajach. Ponadto powstało 14 książek Marshalla Rosenberga, których głównym tematem jest zdrowa komunikacja. Najpopularniejsze publikacje Rosenberga do dziś cieszą się globalnym zainteresowaniem, przetłumaczone zostały bowiem na kilkadziesiąt języków.
Jak Marshall Rosenberg zdobył serca setek tysięcy ludzi?
Książki Marshalla Rosenberga dla wielu były punktem zwrotnym w życiu usłanym złą komunikacją. Stała chęć pomocy i działania sprawiały, że Rosenberg pozostał w sercach wielu ludzi. Jego szlachetne inicjatywy zauważyły również wszelakie organizacje, które przyznały psychologowi między innymi Nagrodę Uznania Angielskiej Księżnej Anny i Szefa Policji Sprawiedliwości Naprawczej czy Nagrodę Roku Międzynarodowego Stowarzyszenia Słuchania. Wyrazy wdzięczności rzeszy fanów Marshalla Rosenberga mieliśmy szansę zobaczyć po jego śmierci w 2015 roku, kiedy zarząd CNVC zorganizował praktykom Porozumienia możliwość spotkania na platformie konferencyjnej online. Zgromadzeni wspólnie mieli szansę wspominać Rosenberga, podziękować za naukę, którą otrzymali, gdyż nierzadko zmieniała ona kierunek czyjegoś życia, wnosiła do niego sens i odwagę. Wstępnie spotkanie planowano na 16 godzin, w rzeczywistości trwało ono 155 godzin bez przerwy. Przez cały czas setki ludzi z całego świata chciało podzielić się tym, jak wielki wpływ na ich życie miała nauka Rosenberga. W czasie spotkania wypowiadały się zarówno osoby, które miały szansę spotkać psychologa, jak i te, które jedynie przeczytały jedną z autorskich książek.