SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Friedrich Schiller - biografia

Znany niemiecki poeta, filozof, historyk i estetyk, ale i teoretyk teatru i dramaturg. Zapisał się w historii między innymi jako twórca Ody do radości. Mowa oczywiście o Friedrichu Schillerze, nazywanym przez wielu niemieckim Szekspirem. Jego twórczość zaliczamy do tzw. klasyki weimarskiej. Odwiedzając poświęconą mu zakładkę na Gandalf.com.pl macie okazję zapoznać się z twórczością, tego znakomitego artysty i może zaprzyjaźnić się z nim na dłużej.

Friedrich Schiller – życie i twórczość


Johann Christopher Friedrich Schiller – bo tak brzmiało jego pełne nazwisko – urodził się w Marbach w rejonie Stuttgartu w 1759 roku. Jako syn fleczera nie miał wiele, a jego dzieciństwo było naznaczone ubóstwem, ojciec jednak mimo niewielkiego zarobku zdołał posłać chłopca do szkoły. Pierwsze wiersze i dramaty młody Friedrich Schiller próbował pisać już w wieku 13 lat. Zwrócił tym na siebie uwagę księcia Wittenbergi Karola Eugeniusza, który w 1773 roku pomógł mu rozpocząć naukę w elitarnej akademii wojskowej, gdzie chłopak studiował zarówno prawo, jak i medycynę. Wciąż jednak interesował się literaturą, czytywał Goethego oraz Rousseau.

Friedrich Schiller – Zbójcy


W wieku zalewie osiemnastu lat Friedrich Schiller napisał swoją pierwszą sztukę, Zbójcy, która opowiadała o grupie naiwnych rewolucjonistów i ich tragicznym końcu. Przyniosła mu ona ogromną sławę, to dzięki tej sztuce Friedrich Schiller zyskał przydomek „niemieckiego Szekspira”. Jednak po pierwszym wykonaniu Zbójców, młody artysta został aresztowany, przy czym zabroniono mu dalszego publikowania jakichkolwiek utworów. Friedrich Schiller był zmuszony do ucieczki ze Stuttgartu, gdzie pracował jako lekarz pułkowy, co uczynił bez żadnych środków do życia.

Friedrich Schiller – twórczość po ucieczce


Dzięki pomocy bliskiego przyjaciela Friedrich Schiller dotarł do Lipska, a później do Drezna i Weimaru. Przeciwstawiając się zakazowi publikowania swoich dzieł, nadal pisał, dzięki czemu w 1786 roku powstała słynna i znana przez każdego do dziś Oda do radości, która po wprowadzeniu pewnych zmian, stała się w 1972 roku hymnem Unii Europejskiej, przyjętym przez Radę Europy i Wspólnotę Europejską. W 1789 roku Friedrich Schiller został wykładowcą historii i filozofii w Jenie, w tym czasie pisząc wyłącznie prace historyczne. Jednak nie został on zapomniany.

Friedrich Schiller – najważniejsze dzieła


Wczesna twórczość Friedricha Schillera wpisuje się w okres tzw. Burzy i naporu. W tym czasie wyszły spod pióra Friedricha Schillera najważniejsze dzieła jego życia, takie jak wspomniani Zbójcy, którzy w 1796 roku przynieśli mu nieoczekiwany zaszczyt – honorowe obywatelstwo Republiki Francuskiej, które nadano mu za krzewiące idee rewolucji przesłanie dzieła Friedricha Schillera. Najważniejsze dzieła tego artysty to również dramat Intryga i miłość oraz Oda do radości – poemat, który przyniósł mu sławę po latach dzięki muzyce Beethovena. Do późniejszych, równie wybitnych dzieł Friedricha Schillera należą również Oblubienica z Messyny, czy Don Carlos. Infant hiszpański.  Poznaj twórczość tego znakomitego artysty z Gandalf.com.pl i zagłęb się w literaturze z dawnych lat.
... ...