SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Aleksander Sołżenicyn - biografia

Aleksander Sołżenicyn urodził się 11 grudnia 1918 roku w Kisłowodzku, zmarł 3 sierpnia 2008 roku w Moskwie. Ukończył studia matematyczne na Wydziale Fizyki i Matematyki Państwowego Uniwersytetu w Rostowie. Jednocześnie uczęszczał do Moskiewskiego Instytutu Filozofii, Literatury i Historii. Od 1941 nauczał matematyki w szkole. W 1945 roku aresztowano go i skazano na osiem lat obozu pracy. Aleksander Sołżenicyn przebywał na zesłaniu do 1956 roku. W 1974 roku ponownie go aresztowano, pozbawiono obywatelstwa ZSRR i deportowano do RFN. Do kraju powrócił w 1994 roku. Zasłynął jako rosyjski pisarz. W 1970 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości. Aleksander Sołżenicyn pisał głównie utwory przestrzegające przed komunistycznym systemem terroru i zniewolenia, a także o dwudziestowiecznej Rosji. Wymyślił określenie obrazowanszczina, które tłumaczone jest jako wykształciuchy lub wykształceńcy i oznacza pejoratywne podejście do ludzi, którzy za sprawą bolszewików stali się tradycyjnie rozumianą inteligencją.

Aleksander Sołżenicyn – książki, które stanowią dowody na istnienie łagrów


Aleksander Sołżenicyn książki pisał głównie z gatunku literatury obyczajowej oraz historycznej, a także biograficznej i faktu. Należy do nich, między innymi, pakiet publikacji pod tytułem Archipelag GUŁag 1918 - 1956, składający się z trzech części. Został wydany przez wydawnictwo REBIS w twardej oprawie w obwolucie. W sumie liczy ponad tysiąc siedemset stron. Na okładce znajduje się pociąg z czerwoną gwiazdą z przodu, jadący zimą po torach. Aleksandra Sołżenicyna książki poruszają tematykę więzienno-obozowej rzeczywistości stworzonej przez władców ZSRR. To wyjątkowe dzieła, które zrewolucjonizowały myślenie współczesnych ludzi na temat systemu totalitarnego w ZSRR. Stanowią dowód na istnienie łagrów, a także są cennym literackim dziełem, które warto poznać. A jeśli szukasz także innych książek historycznych, znajdziesz je na Gandalf.com.pl.

Sołżenicyn – audiobooki stanowiące opowieści na podstawie własnych przeżyć autora


Sołżenicyna audiobooki to, między innymi, tytuł Oddział chorych na raka. Czytany jest przez Adama Baumana. Okładka jest utrzymana w zielonych barwach, widnieją na niej symbole ZSRR. Opowiada o trudnościach, z jakimi muszą mierzyć się osoby chorujące na nowotwory. Autor zauważa, że choroby te można porównać do totalitarnego państwa. Bohaterowie tej powieści są przykładami dwóch zupełnie odmiennych obywatelskich postaw. Jeden - Oleg Kostogłotow - jest pacjentem zesłanym do obozu pracy na resztę swojego życia. Drugi zaś - Paweł Rusanow - to wpływowy prominent. Obydwaj trafiają na ten sam szpitalny oddział. Sołżenicyna audiobooki poruszają tematykę strachu oraz nadziei, a także stanowią studium choroby i diagnozę totalitaryzmu. Oparte są o osobiste doświadczenia autora, dzięki czemu nabierają dodatkowych walorów i sprawiają, że stają się pozycjami obowiązkowymi dla każdego miłośnika rosyjskiej literatury.
... ...