SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie
Autor

Tomasz Stawiszyński - biografia

Tomasz Stawiszyński jest filozofem, publicystą i eseistą. Popularyzuje myśli Jamesa Hillmana. Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii, psychologii i psychoterapii. Autor tekstów publikowanych m.in. na łamach Newsweeka, Dziennika, ALBO albo i Czasu Kultury. W TVP Kultura prowadził program Studio Alternatywne, następnie cotygodniową audycję Niedziela filozofów czyli potyczki z życiem w radiu RDC. Obecnie Tomasz Stawiszyński jest gospodarzem audycji w radiu TOK FM.

Tomasz Stawiszyński – życie i twórczość


Tomasz Stawiszyński ukończył studia magisterskie w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach, jest ściśle związany ze światem dziennikarskim. Pracował między innymi jako redaktor działu kultura w Dzienniku oraz wiceszef działu społecznego, szef działu krajowego i działu publicystyki w Newsweeku w latach 2008-2012. W TVP Kultura prowadził program Studio Alternatywne i współprowadził Czytelnię. W latach 2013-2016 prowadził w Polskim Radiu RDC autorski program pod tytułem Niedziela Filozofów czyli Potyczki z Życiem. Od grudnia 2016 do lutego 2020 działał jako publicysta kwartalnika Przekrój. Od marca 2016 roku jest związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi między innymi Godzinę Filozofów, Kwadrans Filozofa oraz – wraz z żoną Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast Nasze wewnętrzne konflikty. Jest również stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego.

Tomasz Stawiszyński – książki


Tomasz Stawiszyński jest autorem wielu bestsellerowych książek z gatunku literatury pięknej, filozofii, etyki i literatury popularnonaukowej. W jego bibliografii znajdziecie nawet książki dla dzieci, w których autor zaprasza najmłodszych czytelników do wspólnego filozofowania. Ciekawą propozycją dla najmłodszych jest Misja sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii. Historia opowiada o dwójce dzieci, które gubią się w centrum handlowym. Okazuje się jednak, że nie stało się to za sprawą niefortunnego zrządzenia losu. Ich rodzice zniknęli, a ludzie, których mijają Tosia i Franek chodzą jak w transie, zapatrzeni w swoje smartfony i tablety. Tomasz Stawiszyński ze znawstwem i konsekwencja zaprasza młodych czytelników do filozofowania, W przekonaniu, że filozofia nie jest oderwana od naszych codziennych doświadczeń. Wręcz przeciwnie! Filozofia, polegająca na zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi na nie, może uczynić naszą codzienność lepszą, bez względu na to, ile mamy lat.  

Bestsellerowe książki Tomasza Stawiszyńskiego


Jedną z najpopularniejszych książek Tomasza Stawiszyńskiego jest pozycja pod tytułem Potyczki z Freudem. Autor odważnie wylicza psychoterapeutyczne mity i piętnuje wielbioną bezkrytycznie psychologię. Tomasz Stawiszyński jako doświadczony filozof stara się przekonać czytelnika, że współczesna kultura i praktykowana obecnie psychoterapia promują ideał człowieka, którego nie da się zbudować w praktyce. Proponuje nam całkowicie inne spojrzenie na dotykające nas problemy takie jak depresja, zdrady i wszechobecny chaos. Tomasz Stawiszyński wierzy, że odpowiednie zrozumienie źródeł tych zjawisk czyni ludzie życie prawdziwszym, choć niekoniecznie łatwiejszym.

Tomasz Stawiszyński wbrew wszelkim schematom


Inną książką Tomasza Stawiszyńskiego, w której wyraźnie da się dostrzec jego nowatorskie pojęcie świata jest Ucieczka od bezradności. Autor nie unika tematów trudnych i kontrowersyjnych. Nie boi się również iść w poprzek utartych schematów. W tej książce będzie mowa między innymi o śmierci, żałobie i smutku. Są to tematy, od których dzisiejsze społeczeństwo za wszelką cenę stara się uciec. Wraz z Tomaszem Stawiszyńskim czytelnik będzie mógł zadać sobie pytanie: dlaczego wciąż uciekamy przed bezradnością? Nie chcemy wierzyć, że się starzejemy, przemijamy. Wciąż za wszelką cenę chcemy zatrzymać przy sobie coś, co według naturalnej kolei rzeczy każdy z nas straci bezpowrotnie. Książka Tomasza Stawiszyńskiego w błyskotliwy sposób stara się zmierzyć z tymi zagadnieniami i umieszcza je w kontekście zbudowanym zarówno przez ważne teksty współczesnej humanistyki, jak i kulturę popularną.
... ...