Anne Aslaug Sverdrup-Thygeson urodziła się 4 września 1966 roku i pochodzi z Sarpsborg. Jest norweską biolożką i doradczynią naukową w Norweskim Instytucie Badań Przyrodniczych oraz wykłada na Norweskim Uniwersytecie Nauk o Środowisku i Przyrodnictwie. Na swoich wykładach mówi
o zarządzaniu naturą, biologii konserwatorskiej i ekologii leśnictwa. Żywo interesuje się tematem wpływu ludzi na zróżnicowanie gatunkowe lasu, a co za tym idzie — także usługami ekosystemowymi. Aktywnie rozprzestrzenia wiedzę na temat swoich badań nie tylko wśród społeczności akademickiej, ale także ludzi, niezwiązanych bezpośrednio z nauką. W 2018 roku Anne Sverdrup-Thygeson za swoją pracę w dziedzinie biologii i jej upowszechnianie zdobyła Nagrodę Bonnevie, przyznawaną przez Norweskie Stowarzyszenie Biologów. W 2020 roku dostała natomiast nagrodę Norweskiej Rady ds. Badań Naukowych za ich wybitne rozpowszechnianie. Pisze książki o naturze, różnorodności biologicznej i owadach, które zostały przetłumaczone na ponad 25 języków.
O badaniach Anne Sverdrup-Thygeson
Anne Sverdrup-Thygeson w swoich badaniach zwraca szczególną uwagę na coraz mniej widoczną rozmaitość takich gatunków, jak owady i grzyby
. Zajmuje się mnogością typów lasów: zarówno borealnymi, jak i umiarkowanymi. Nie omija też drzew w krajobrazie miejskim oraz starodrzewu tajgi. Fascynuje się insektami, których zazwyczaj nie dostrzegamy, a które mają ogromny wpływ na procesy zachodzące w przyrodzie.
O książkach Anne Sverdrup-Thygeson
Jedną z jej książek
o nauce przyrodniczej jest publikacją pod interesującym tytułem: “
Ekipa do naprawy świata: Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek”. Jest to zbiór esejów, w którym autorka podkreśla, że owadom i grzybom zawdzięczamy nasze życie w takiej formie, w jakiej je znamy. Opowiada o tym, że połowa leków potrzebnych nam do zwyciężenia chorób, pochodzi właśnie z tych mniejszych organizmów, a za co drugi oddech jesteśmy dłużni planktonowi, który produkuje tlen. W książkach Anne Sverdrup-Thygeson możemy przyjrzeć się na pierwszy rzut oka nic nieznaczącym insektom i grzybom oraz odkryć, jakie ogromne znaczenie mają na nasze życie te maleńkie organizmy!