Pozbawiony zahamowań dziennikarz i pisarz, zaangażowany emocjonalnie w swoje teksty. Polski przedstawiciel literatury gonzo, czyli subiektywnego reportażu. Bezkompromisowy w przekonaniach, scalony z opisywanymi wydarzeniami. Taki jest
Ziemowit Szczerek, zdobywca Paszportu Polityki 2013, dziennikarz portalu Interia.pl i felietonista portalu Ha!Art. Również autor bloga „Między Rurytanią a Molwanią”, na którym zajmuje się sprawami dotyczącymi geopolityki, polityki, zjawisk kulturowych i społeczno-polityczno-kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak sam o sobie pisze, interesuje się jej dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. „Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze.”
Ziemowit Szczerek urodził się 10 kwietnia 1978 roku w Radomiu. Studiował prawo i nauki humanistyczne. Pasjonuje się Europą Wschodnią, historią i dziennikarstwem podróżniczym. Obecnie publicysta mieszka w Krakowie.
Szczera twórczość Szczerka
Ziemowit Szczerek książki pisze od 10 lat, a konkretniej – tyle czasu minęło, gdy z Marcinem Kępą wydał „Paczkę radomskich”, zbiór opowiadań kreujących Radom na miejsce magiczne, wręcz legendarne. Następne teksty Szczerek publikował już sam. Za
zbiór felietonów pt. Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian (2013 r.) otrzymał Paszport Polityki (za „przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna”) i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. „Przyjdzie Mordor” to, w skrócie mówiąc, historia Polaków próbujących leczyć własne kompleksy wyjazdami (w poszukiwaniu przygód) na Ukrainę. Zanim
Szczerek ją napisał, reportaże z Ukrainy publikował pod pseudonimem na portalu Interia.pl, by zbadać zapotrzebowanie czytelników na ukraiński hardcore. Co mamy w książce? „Jest gorzała, są szlugi, są panienki. Są wulgaryzmy” – wylicza sam autor, który stworzył „Przyjdzie Mordor” pod wpływem własnych wieloletnich wypraw na Ukrainę.
Najnowsze dokonania literackie Ziemowita Szczerka
W 2103 roku
Ziemowit Szczerek wydał też Rzeczpospolitą zwycięską, czyli alternatywną historię Polski - taką, w której nasz kraj zwycięża w II wojnie światowej. Kolejne publikacje lub współpublikacje Szczerka to m.in.:
Siódemka (nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” 2015), Mur. 12 kawałków o Berlinie (2015), Hawaikum. W Poszukiwaniu istoty piękna (2015), Tatuaż z tryzubem (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2016),
Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową (2017), Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion (2018) czy Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim (2019).
Szczerek jest również autorem reportaży, wywiadów czy opowiadań publikowanych m.in. w Polityce, Tygodniku Powszechnym czy Nowej Europie Wschodniej.